Sobota, 13 lipca 2024. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Mistrzowie „królowej sportu” (cz. 4.)

2022-12-20 08:30:00 (ost. akt: 2022-12-20 08:40:37)
Alfred Jóźwiak z medalami zdobytymi na Mistrzostwach Europy Masters w Madrycie w roku 2018

Alfred Jóźwiak z medalami zdobytymi na Mistrzostwach Europy Masters w Madrycie w roku 2018

Autor zdjęcia: Zbiory A. Jóźwiaka

Podziel się:

Dzisiaj ostatnia część tekstu Janusza Grochowskiego, skarbnika Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej na temat mławskich mistrzów „królowej sportu”, czyli lekkiej atletyki.

Wicemistrz kraju Rafał Sulwirski

W konkursie skoku w dal Rafał Sulwirski uplasował się na miejscu szóstym, znacznie lepiej, bo na pozycji wicelidera uplasował się w trójskoku.

W lutym 2015 roku podczas Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Toruniu był czwarty na skoczni w dal, na miejscu dziewiątym został sklasyfikowany w trójskoku. Dobrze zaprezentował się na Mistrzostwach Polski Juniorów w Białej Podlaskiej.

Wprawdzie w skoku w dal zajął dopiero miejsce dwunaste, to rywalizacja w trójskoku zaowocowała wywalczeniem tytułu wicemistrza kraju w tej kategorii wiekowej. Dodać w tym miejscu wypada, że już jako reprezentant AZS-AWF Warszawa na Halowych Mistrzostwach Polski w Toruniu w 2019 roku został udekorowany brązowym medalem, jaki wywalczył w konkursie trójskoku wynikiem 15,36 metra.

Na tej samej imprezie w kolejnym sezonie z wynikiem 14,73 metra zajął siódme miejsce w finale.

Mistrz Przemysław Obłąkowski

W 2013 roku swój marsz po sukcesy i medale rozpoczął Przemysław Obłąkowski. Na eliminacjach rejonowych w Mławie, dających możliwość występu w konkursie finałowym na XV Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, po wywalczeniu trzeciego miejsca na skoczni w dal mógł przygotowywać się do występu w Płocku. Skok na odległość 570 centymetrów to piąty wynik w konkursie finałowym.

Bardzo udany był występ mławskiego sportowca na Indywidualnych Mistrzostwach Mazowsza Młodzików w Warszawie. Zwycięstwo w tych zawodach zapewnił sobie po tym, jak w jednym ze skoków zaliczył 578 centymetrów, co było jednocześnie nowym rekordem życiowym.

Udział w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Pasłęku to czwarte miejsce Przemysława Obłąkowskiego w preferowanej przez sportowca konkurencji. Uczestnicząc w mitingu w Warszawie, rozpoczynającym starty w kolejnym sezonie, wywalczył drugie miejsce, a najlepszy skok na odległość 589 centymetrów oznaczał kolejną poprawę rekordu życiowego.

W Radomiu na finale XVI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej występ na skoczni w dal wśród młodzików zakończył na szóstym miejscu.

W trakcie Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików przeprowadzonych w Warszawie po skoku na odległość 587 centymetrów uplasował się na trzeciej pozycji. Obiecująco dla mławskiego zawodnika rozpoczął się kolejny sezon.

Uczestnicząc w zawodach rozegranych w miesiącu styczniu w Toruniu pierwszy raz w swojej karierze w trójskoku przekroczył 13 metrów.

W następnym miesiącu uczestniczył w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych i w konkursie trójskoku z wynikiem 13,53 metra zajął czwarte miejsce. Na mitingu, jaki miał miejsce w Warszawie w maju 2015 roku, skok na odległość 13,39 metra zapewnił Przemysławowi Obłąkowskiemu zwycięstwo w trójskoku.

Podczas Grand Prix Durasan w Płońsku w najdalszym skoku osiągnął odległość 13,99 metra, co w końcowej klasyfikacji przyniosło piąte miejsce.

Występ na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi w konkursie trójskoku kończył na miejscu czwartym. Rok 2016 rozpoczął od udziału w zawodach organizowanych na hali warszawskiego AWF, gdzie wygrał rywalizację na skoczni w dal.

Jeszcze w styczniu tegoż roku zanotował jeden z największych sukcesów w swojej karierze. Pokonał wszystkich rywali, którzy wystąpili w konkursie trójskoku na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Spale.

Tytuł mistrza Polski juniorów młodszych zapewnił zawodnikowi mławskiego „Zawkrza” skok na odległość 13,99 metra. W miesiącu maju podczas występu na Grand Prix Durasan w Płońsku był trzeci w skoku w dal i czwarty w trójskoku.

W kolejnym sezonie start w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów, które zostały przeprowadzone w Toruniu, po skoku na 14,03 metra zakończył na miejscu piątym. W lipcu 2017 roku na zawodach o Mistrzostwo Polski Juniorów w Toruniu został sklasyfikowany na miejscu szóstym.

W roku 2018 na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w kategorii U-20 występ w trójskoku zakończył na miejscu piątym.

Kariera Olgi Pietrzak

Rok 2013 to początek sportowej kariery Olgi Pietrzak, która była zawodniczką Klubu Sportowego „Zawkrze Mława”. Należy w tym miejscu dodać, że już w szkole podstawowej wyróżniała się dużą szybkością i skocznością, reprezentując szkołę w zawodach tak na szczeblu miasta jak i powiatu.

W roku 2012 w Biegu Niepodległości wywalczyła drugie miejsce wśród gimnazjalistek. Debiut w barwach mławskiego „Zawkrza” miał miejsce podczas mitingu halowego, jaki odbył w styczniu 2013 w Warszawie.

W eliminacjach na 60 metrów wybiegała najlepszy czas wśród startujących (8,41 sekundy), ale względy natury organizacyjnej nie pozwoli na występ w finale.
Udział w otwartych mistrzostwach Warszawy to zwycięstwo w biegu na 100 metrów.

Podczas zawodów w Płońsku była najlepsza wśród młodziczek w konkursie skoku w dal. Znaczący sukces sprinterki „Zawkrza Mława” miał miejsce na XV Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Płocku w trakcie których z czasem 12,61 sekundy wygrała bieg na 100 metrów.

Dobre przygotowanie do sezonu potwierdziła w trakcie Indywidualnych Mistrzostw Mazowsza Młodzików, gdzie była najszybsza w biegu sprinterskim, a z wynikiem 496 centymetrów zajęła drugie miejsce na skoczni w dal.

Kolejny rok rozpoczęła występem na mitingu w Warszawie, odnosząc zwycięstwo tak w biegu na 60 metrów jak i na skoczni, poprawiając dotychczasowe wyniki uzyskiwane na hali.

Swoją wysoką pozycję wśród rówieśniczek udokumentowała na XVI Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, które w roku 2014 odbyły się w Radomiu. W rywalizacji juniorek młodszych była najszybsza w biegu na 100, pokonując ten dystans w czasie 12,67 sekundy. W czerwcu tegoż roku startowała we Wrocławiu na XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Letnich.

W biegu na 100 metrów z czasem 12,44 sekundy linię mety mijała na czwartym miejscu, po zakończeniu biegu na dystansie 200 metrów stanęła na drugim stopniu podium aby odebrać srebrny medal.

Rok 2015 mławska mistrzyni rozpoczęła zdobyciem srebrnego medalu w biegu na 60 metrów podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Toruniu. Swoją przynależność do ścisłej krajowej czołówki wśród juniorek młodszych potwierdzała praktycznie za każdym startem w sezonie letnim.

Na XXI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi zwyciężyła na dystansie 100 metrów, na drugiej pozycji uplasowała się w biegu na 200 metrów. Warto w tym miejscu dodać, że pierwsze miejsce na „setkę” wywalczyła w czasie 11,92 sekundy, co było nowym rekordem Mławy, lepszym od wyniku, który w roku 1973 osiągnęła Ewa Pawłowska (12,1 sekundy).

W kolejnym sezonie, rywalizując już w gronie juniorek, systematycznie wzbogacała swój sportowy dorobek. W trakcie Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Spale występ w biegu na 60 metrów kończyła na miejscu szóstym.

Natomiast start na 200 metrów, w którym Olga Pietrzak wybiegała najlepszy wynik podczas dotychczasowych występów na hali, zagwarantował zawodniczce drugie miejsce i tytuł wicemistrzyni kraju. W czerwcu 2016 roku wzięła udział w Memoriale Janusza Kusocińskiego w Szczecinie i w biegu na 100 metrów z czasem 12,02 zajęła szóste miejsce.

Później był występ na Mistrzostwach Polski Juniorów w Suwałkach, gdzie na sprinterskich dystansach zdobyła dwa mistrzowskie tytuły, a wynik 11,78 na 100 i 24,21 sekundy na 200 metrów, to nowe rekordy życiowe. W konsekwencji powołanie do kadry narodowej juniorek i występ w reprezentacyjnej sztafecie 4x100 metrów na Mistrzostwach Świata Juniorek w Bydgoszczy.

Wspólnie z Klaudią Adamek, Martyną Kotwiło i Ewą Swobodą wywalczyła czwarte miejsce, co niewątpliwie należy uznać za największe osiągnięcie w jej sportowej karierze.

Kolejny sezon chociażby ze względu na kontuzje nie mogła zaliczyć do udanych. W roku 2018 z chwilą rozpoczęcia studiów była zawodniczką AZS AWF Gdańsk. W roku 2019 na Mistrzostwach Polski U-23 w Lublinie kwalifikując się do finału w biegu na 100 metrów finiszowała na siódmym miejscu, na 200 metrów była piąta.

Występ na Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w roku 2020 to piąte miejsce w biegu na 200 metrów i 13 na 60 metrów. Zdecydowanie lepiej zaprezentowała się na Mistrzostwach Polski we Wrocławiu.

Na 100 metrów uplasowała się na ósmym miejscu, a dystans 200 metrów pokonała w czasie 24,08 sekundy co plasowało Olgę Pietrzak na miejscu trzecim w krajowym czempionacie.

Dyscyplina bez ograniczeń wiekowych

Lekkoatletyka jest tą dyscypliną sportu gdzie nie ma ograniczeń wiekowych dla osób, które dla własnej przyjemności i w trosce o zachowanie dobrej kondycji trenują także z myślą o udziale w imprezach masowych oraz w zawodach dla weteranów.

Rywalizacja na długich dystansach była jedną z życiowych pasji Edwarda Staniszewskiego. Pierwszy raz swoje możliwości w walce z czasem i kilometrami sprawdzał w roku 1986 w biegu „Tygodnika Ciechanowskiego”.

W roku 1992 postanowił sprawdzić swoją wytrzymałość na trasie Maratonu Warszawskiego. W następnym sezonie był uczestnikiem Mistrzostw Polski Weteranów w Lęborku, gdzie w kategorii M-50 wywalczył miejsce trzecie.

Na trzecim stopniu podium w swojej kategorii wiekowej stawał po zakończeniu biegu maratońskiego na Mistrzostwach Polski Weteranów w roku 2002 i 2006.
Jest też posiadaczem srebrnego i brązowego medalu wywalczonego na Mistrzostwach Polski Nauczycieli w kategorii M-60.

Z perspektywy lat, w roku 2018, o swojej przygodzie ze sportem powiedział m.in.: "Dzięki bieganiu udało mi się zobaczyć kawałek Europy, co w tamtych czasach było niezwykłe. Pierwszy maraton był w Berlinie w roku 1995, potem w roku 1996 w setną rocznicę nowożytnych igrzysk olimpijskich startowaliśmy w Atenach.
Później był Paryż, Ryga i Praga. Zawsze liczyła się satysfakcja z tego, że się pobiegło, choć było też trochę osiągnięć
".

Ostatni występ Edwarda Staniszewskiego na maratońskich trasach miał miejsce w roku 2014. Natomiast Henryk Kuciejczyk preferował biegi na dystansie znacznie krótszym, chociaż w maratonie też startował.

W wywiadzie dla „Gazety Mławskiej” w roku 2010 powiedział m.in.: "Mam za sobą już pięć maratonów, ostatni w minione wakacje. Dla uczczenia pięćdziesiątych urodzin pojechałem do Rzymu, tam przebiegłem w ciągu kilku godzin ponad czterdzieści dwa kilometry. To morderczy wysiłek dla organizmu, dochodziłem do normalnej dyspozycji ponad dwa tygodnie. Dlatego wolę krótsze dystanse, czasami skuszę się tylko na półmaraton (21 km). To właśnie w nim odniosłem swój największy sukces – w 2009 roku zostałem wicemistrzem Polski weteranów powyżej pięćdziesiątego roku życia. Generalnie w poprzednim roku zaliczyłem aż 36 startów, z czego tylko raz nie znalazłem się na podium".

W roku 2010 na Ogólnopolskim Biegu Solidarności z Nowogrodu do Golubia-Dobrzynia w swojej kategorii wiekowej został sklasyfikowany na drugim miejscu.
W trakcie XXIV Letnich Mistrzostw Polski Weteranów, jakie odbyły się w Radomiu, Henryk Kuciejczyk tak na dystansie 1500 jak i 5000 metrów jako drugi mijał linię mety.

Jako zawodnik „Tempa” Mława w roku 2015 na Halowych Mistrzostwach Polski Weteranów w Toruniu w kategorii M-55 był najlepszy w biegu na 3 kilometry i w crossie na 4,5 kilometra. Także w Toruniu, podczas Mistrzostw Europy Weteranów, wywalczył trzecie miejsce w crossie na 5 kilometrów, w konkursie drużynowym był jednym z członków zespołu, który zdobył mistrzowski tytuł.

W roku 2016 wystartował w Grudziądzu w biegu poświęconym pamięci Bronisława Malinowskiego i w gronie 675 uczestników biegu na 10 kilometrów na 38 miejscu mijał linię mety, co jednocześnie oznaczało pierwsze miejsce w kategorii M-55.

W następnym sezonie na mistrzostwach Polski w Golubiu-Dobrzyniu uczestnictwo w biegu przełajowym na 10 kilometrów zakończyło się wywalczeniem tytułu wicemistrza kraju.

Alfred Jóźwiak mistrzowskie laury zdobywał w biegach sprinterskich. Po sukcesach, jakie odnosił w zawodach szkolnych, a później jako reprezentant „Oleśniczanki” Oleśnica, w roku 2009 ponownie stanął na bieżni, aby próbować swoich sił na zawodach organizowanych dla weteranów.

Już w pierwszym roku startów, reprezentując Klub Sportowy „Zawkrze Mława”, na Halowych Mistrzostwach Polski Oldbojów wywalczył srebrny medal w biegu na 60 metrów w kategorii M-65.

Latem 2010 roku podczas XX Mistrzostw Polski Weteranów był najszybszy w biegu na 200 metrów, medalem srebrnym został udekorowany po zakończeniu biegu na 100 metrów.

W roku 2011 tak na hali jak i stadionie wygrał biegi sprinterskie, jakie znalazły się programie krajowego czempionatu. W latach następnych z każdego kolejnego startu powracał z medalami, systematycznie wzbogacając swoją pokaźną już kolekcję.

W roku 2012 na Halowych Mistrzostwach Polski Weteranów w Białymstoku w swojej kategorii wiekowej jako pierwszy mijał linię mety po zakończeniu rywalizacji na 60 i 200 metrów. Był najlepszy w kategorii M-70 w trójboju sprinterskim, jaki znalazł się w programie Mistrzostw Polski Weteranów w roku 2017.

Największy w dotychczasowej karierze sukces odniósł w roku 2018 podczas rozgrywanych w dniach 19-24 czerwca w Madrycie Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy Masters. W biegu na 60 metrów wywalczył tytuł wicemistrzowski, a na 200 metrów medal brązowy.

Sukcesy Krystyny Owczarczyk

Przez lata podczas zawodów organizowanych dla osób niepełnosprawnych sukcesy odnosiła Krystyna Owczarczyk. Wielokrotna mistrzyni Polski w rzucie oszczepem czy kulą, z pokaźnym dorobkiem medalowym wracała z imprez najwyższej rangi.

Na Igrzyskach Olimpijskich Inwalidów w roku 1972 zdobyła trzy złote i jeden srebrny medal, w Kanadzie wywalczyła jeden złoty i jeden srebrny krążek. Jej występ na Igrzyskach w roku 1980 wzbogacił dotychczasową kolekcję o dwa srebrne i dwa brązowe medale, cztery lata później mogła cieszyć się ze złotego i brązowego medalu.

W przygotowaniach do najważniejszych zawodów pomagał mławskiej mistrzyni Waldemar Łaszczych.

W roku 2015 swoją działalność rozpoczęła Mazowiecka Akademia Lekkoatletyczna, gdzie swoją przygodę ze sportem kontynuowała między innymi Gabriela Goschorska i Alan Sadolewski.

W lutym 2018 roku Alan Sadolewski podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Toruniu w biegu na 300 metrów uzyskał szósty czas. W Płocku, gdzie zorganizowano Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej, mławski lekkoatleta był najszybszy na dystansie 200 metrów, a jego klubowa koleżanka zdobyła brązowy medal w biegu na 300 metrów. Jednak Gabriela Goschorska swoich szans szukała w szczególności w skoku o tyczce.

W lutym 2019 roku na Ogólnopolskim Mitingu Tyczkarskim była druga wśród młodziczek, pokonując wysokość 280 centymetrów. Natomiast podczas Małego Memoriału J. Kusocińskiego w Tarnowie z wynikiem 320 centymetrów zajęła miejsce czwarte.

Natomiast Alan Sadolewski już jako zawodnik Klubu Sportowego „Zawkrze Mława” w roku 2019 na Mistrzostwach Mazowsza Juniorów i Juniorów Młodszych był najszybszy w biegach na 200 i 400 metrów.

Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Poznaniu był siódmy na 400 metrów wśród juniorów młodszych. W lipcu 2021 roku na Mistrzostwach Polski U-20 w Lublinie z nowym rekordem życiowym w biegu na 400 metrów został sklasyfikowany na miejscu dziesiątym.

Dotychczasowe osiągnięcia mławskich lekkoatletów, modernizacja stadionu noszącego imię Ireny Szewińskiej pozwalają oczekiwać, że w najbliższych latach lista sukcesów w tej dyscyplinie zostanie wyraźnie wzbogacona.
Janusz Grochowski, skarbnik Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej

Rafał Sulwirski
Fot. Materiały autora tekstu


Rafał Sulwirski


Reprezentacyjna sztafeta 4x100 metrów na Mistrzostwach Świata Juniorek w Bydgoszczy w 2016 roku
Fot. Zbiory KS "Zawkrze Mława"


Reprezentacyjna sztafeta 4x100 metrów na Mistrzostwach Świata Juniorek w Bydgoszczy w 2016 roku

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB