Wtorek, 18 czerwca 2024. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Mława świętuje 593. urodziny!

2022-07-13 09:08:40 (ost. akt: 2022-07-13 09:12:09)
Mława obchodzi dzisiaj 593. urodziny.

Mława obchodzi dzisiaj 593. urodziny.

Autor zdjęcia: materiały UMM

Podziel się:

Dzisiaj 593. urodziny Mławy. 13 lipca 1429 r. książęta mazowieccy Siemowit V, Kazimierz II i Władysław I nadali Mławie prawo chełmińskie. Od tego czasu niewielki gród, biorący podobno swoje początki od legendarnej Muławy, jest miastem.

Dokument lokacyjny Mławy wskazywał, jakim władzom podlegali mieszkańcy, jakie uprawnienia posiadali oraz z jakich obowiązków (m.in. świadczeń na rzecz książąt) musieli się wywiązywać.

Tego dnia Mława oficjalnie stała się miastem, choć ważne funkcje gospodarcze, polityczne i społeczne pełniła już wcześniej. Jako miasto pograniczne, była ważnym ośrodkiem handlowym oraz istotnym punktem na szlaku komunikacyjnym z Warszawy do Prus Wschodnich i nad morze. Stanowiła centralny punkt powiatu i to właśnie w niej sprawowano sądy książęce.

Dziś Mława zajmuje powierzchnię ok. 35 km kw., a mieszka w niej ponad 30 tysięcy osób. Przez Mławę przebiegają jedne z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w kraju: magistrala kolejowa E 65 (Gdańsk-Wiedeń) i droga krajowa nr 7 łącząca Gdańsk z Warszawą, a także drogi wojewódzkie nr 544 (Brodnica-Przasnysz) i 563 (Rypin-Mława).

Miasto jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowo-gospodarczym z dominacją przedsiębiorstw branż elektronicznej, spożywczej, budowlanej i usługowej.

Działa tu około 20 szkół podstawowych i średnich (w tym Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia) oraz filia Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie – Wydział Nauk Technicznych i Społecznych. Funkcjonują tutaj także Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, biblioteki, muzea, galerie i kluby sportowe.

W Mławie istnieją cztery parafie rzymskokatolickie oraz kilka mniejszych wspólnot wyznaniowych.

Naszemu miastu oraz wszystkim mieszkańcom, którzy wraz z nim 13 lipca świętują urodziny, Urząd Miasta Mława życzy wszystkiego najlepszego!
KN / KSM

Redakcja Nowego Kuriera Mławskiego przyłącza się do tych życzeń.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB