Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Mławianin myślał, że inwestuje w kryptowalutę. Został oszukany

2022-05-16 13:37:17 (ost. akt: 2022-05-16 13:45:46)

Autor zdjęcia: Pixabay

Podziel się:

Wszystkie pieniądze z konta stracił 53-letni mławianin. Chciał zainwestować w rynek kryptowalut poprzez aplikację internetową. Zamiast spodziewanego zysku, sporo stracił. Hakerzy wyczyścili mu rachunek bankowy.

Metoda działania przestępców na tzw. „zdalny pulpit” oraz wykorzystywanie przez oszustów popularności rynku kryptowaluty, nie są niczym nowym. Metoda ta nadal działa, a kolejne osoby tracą oszczędności. Tym razem swoje pieniądze stracił 53-letni mławianin. Hakerzy wypłacili z jego konta wszystkie pieniądze.

Oszukany mężczyzna zdecydował się powiadomić Policję. Jak wynika z ustaleń, mławianin chciał zainwestować w rynek kryptowalut poprzez aplikację internetową. Skontaktowała się z nim firma brokerska, która zaoferowała swoje usługi. Broker przedstawił ofertę inwestorską na rynku kryptowaluty.

Zainteresowany mławianin przez kolejne miesiące dokonywał przelewów różnych kwot pieniędzy. Na utworzonym koncie inwestorskim, obserwował zgromadzone i pomnożone pieniądze. Przy próbie wypłaty pieniędzy, pojawiły się utrudnienia.

Oszust namówił go do zainstalowania oprogramowania do zdalnej obsługi komputera, co miało pomóc w odzyskaniu zainwestowanych pieniędzy. Mławianin zgodził się. Hakerzy przejęli jego konto bankowe i wypłacili wszystkie, zgromadzone środki. Postępowanie prowadzi mławska komenda Policji.

Policja ostrzega – oszuści chętnie wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”, instalowany na komputerze lub w telefonie komórkowym. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonego. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera a potem realizacji kolejnych przelewów. Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem, jest namawianie ofiary do skorzystania z usługi, umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki.

Co robić?

- przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;
- pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania;
- jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu, możesz być pewien, że to oszustwo;
- jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.
Informacja KPPKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB