środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Haker przejął konto i oszukał mławiankę

2021-04-12 14:28:23 (ost. akt: 2021-04-12 14:39:28)

Autor zdjęcia: Pixabay

Podziel się:

Mieszkanka Mławy dostała wiadomość od znajomego, z prośbą o opłacenie przesyłki. Obiecał, że odda pieniądze natychmiast jak to tylko możliwe, w gotówce lub przelewem. Wysłał kobiecie link do wpłaty. Po wejściu w link i wybraniu banku, kobieta podała wszystkie dane konta.

Coraz częściej oszuści wykorzystują konta na portalach społecznościowych i komunikatorach w internecie. Trzeba być przezornym i czujnym.

— Mławscy policjanci z referatu do walki z przestępczością gospodarczą, prowadzą czynności w sprawie oszustwa za pomocą popularnego komunikatora — informuje asp.szt. Anna Pawłowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

Jak się okazuje, oszust przejął konto jednego z użytkowników i poprosił mieszkankę Mławy o pożyczkę.

— Do zdarzenia doszło w sobotę, mieszkanka Mławy otrzymała wiadomość od znajomego, z prośbą o opłacenie przesyłki — relacjonuje asp.szt. Anna Pawłowska. — Obiecał, że odda pieniądze natychmiast, jak to tylko możliwe, w gotówce lub przelewem. Wysłał kobiecie link do wpłaty. Po wejściu w link i wybraniu banku, kobieta podała wszystkie dane konta. Po dokonaniu przelewu przeczytała ostrzeżenie na portalu społecznościowym, że konto znajomego przejął haker.

Niestety, było już za późno. Pieniądze straciła.

Policja ostrzega

Nigdy nie korzystajmy z niesprawdzonych linków do wpłat, szczególnie takich, gdzie wymagane jest podanie wszystkich danych konta. To przykład na działanie oszustów.
Jeśli znajomy przesyła nam wiadomość z prośbą o pomoc finansową, porozmawiajmy z nim osobiście o co chodzi.

Przejmowanie profili społecznościowych lub podszywanie się pod użytkowników popularnych komunikatorów to coraz powszechniejsze działanie hakerów, dlatego ważne jest zachowanie ostrożności.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB