Poniedziałek, 27 maja 2024. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Mikołajkowy zawrót głowy w Mławie i w powiecie

2019-12-13 08:20:00 (ost. akt: 2019-12-11 13:06:33)

Podziel się:

Mikołajki to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa z Miry, które obchodzone jest 6 grudnia. Tego dnia mieszkańcy Mławy oraz całego powiatu mławskiego wręczali sobie drobne upominki oraz śpiewali świąteczne piosenki.

Mikołajki to niezwykle magiczny dzień, który rozpoczyna czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Święto obchodzone jest na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry.
W XIX i XX wieku, obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj, został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie, która wykorzystywana jest w kulturze masowej. Obecnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia podkłada się dzieciom prezenty, chowając je zazwyczaj w bucie lub specjalnej skarpecie.

W piątek, 6 grudnia odbyły się Mikołajki Miejskie w Mławie. Rodzice i dzieci, którzy przyszli pod ratusz, wspólnie z burmistrzem Mławy Sławomirem Kowalewskim odliczali czas do oficjalnego odpalenia lampek na świątecznej choince na Starym Rynku. Drzewko rozbłysło milionem świateł i zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Następnie zgromadzeni przenieśli się do mławskiego MDK-u, gdzie zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursu „Świąteczna kartka od Burmistrza”. Potem przyszedł czas na przedstawienie „Co się stało z Mikołajem”. Dzieci wraz ze skrzatem „Bąblem” odwiedzały niezwykłe miejsca, trafiając nawet do krainy bajek. Wspólnie śpiewały świąteczne piosenki i pomagały rozwiązywać zagadki. Najmłodszym mieszkańcom Mławy udało się odnaleźć Mikołaja, który na koniec obdarował ich słodkościami.

Dzięki inicjatywie koła gospodyń wiejskich „Dozinianki”, Mikołajki obchodzili także mieszkańcy Dozin. Koło we współpracy z Panią Sołtys Dorotą Kalkowską oraz Radną Iloną Gąsiorowską zorganizowało niezwykle magiczny wieczór. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużą frekwencją. W samym gronie dzieci znalazło się 45 osób. Wraz z dorosłymi, w Mikołajkach wzięło udział ok. 100 mieszkańców sołectwa. Tego dnia zaplanowano mnóstwo atrakcji. Dzieci z uśmiechem na ustach brały udział w zabawach organizowanych przez animatora. Nie zabrakło także przepięknej choinki, konkursów dla najmłodszych, słodkiego poczęstunku, pysznych ciast, a także rozgrzewającej kawy i herbaty. To jednak nie wszystko! Dzieci odwiedził również Święty Mikołaj, który w wielkim worze przyniósł im prezenty. Świąteczne paczki zasponsorował Wójt Gminy Szreńsk. Wszyscy spędzili czas w miłej, świątecznej atmosferze.

O Mikołajkach pamiętali również mieszkańcy Osiedla nr 15 Młodych. Z inicjatywy przewodniczącego zarządu osiedla mławianie z tej okolicy wspólnie obchodzili to wyjątkowe święto, które poprowadził Dj Flisik. Na osiedle wozem strażackim przybył św. Mikołaj, który przyniósł zgromadzonym upominki. Na wszystkich czekały pyszne domowe ciasta, lizaki oraz cukierki. Dzieci otrzymały również kolorowanki na zimowe wieczory. Osiedle Młodych odwiedzili także wyjątkowi goście m.in. GRHLC Mława oraz Poseł na Sejm RP Arkadiusz Iwaniak. Nie zabrakło także świątecznych hitów, wspólnych zdjęć oraz kolędowania.

Mikołajki świętowano również w Wiśniewie, gdzie została zorganizowana niezwykła Wystawa Bożonarodzeniowa. Wszyscy, którzy przybyli do Hali Sportowej w Szkole Podstawowej mieli okazję podziwiać wyjątkowe ozdoby świąteczne oraz skosztować przepysznych potraw bożonarodzeniowych i lokalnych produktów. Na scenie wystąpili uczniowie, którzy zaśpiewali świąteczne piosenki oraz kolędy. Tego dnia odbyły się również konkursy dedykowane zarówno najmłodszym mieszkańcom, jak i dorosłym. Dzieci do lat 15 wzięły udział w konkursie na najładniejszy łańcuch choinkowy. Wśród dorosłych został wybrany piernik świąteczny oraz najładniejsza szopka bożonarodzeniowa.

W szkołach także uczniowie chętnie uczcili to wyjątkowe święto. W Szkole Podstawowej nr 7 w Mławie dzieci stroiły choinkę oraz dekorowały świąteczne pierniki. Pachnące przyprawą korzenną serca, pajacyki, choinki za sprawą słodkiego lukru i kolorowej posypki zamieniły się w prawdziwe dzieła sztuki. Najmłodszych odwiedził wyczekiwany przez wszystkich św. Mikołaj, który rozdał dzieciom prezenty. Dla uczniów był to dzień pełen wrażeń i niespodzianek.

Św. Mikołaj odwiedził także przedszkolaków w Miejskim Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Mławie. Od rana w przedszkolu panował gwar i radość. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na przyjście niezwykłego gościa. Wszystkie miały na głowie czerwone czapeczki. Gdy tylko usłyszały dźwięk dzwoneczka, na ich twarzach pojawił się uśmiech i wszyscy z wielką radością przywitali Mikołaja i panią Mikołajową. Przedszkolaki przedstawiły wiersze oraz zaśpiewały piosenki. Na chwilę pojawił się ulubiony Olaf, który zatańczył razem z dziećmi. Na zakończenie spotkania Mikołaj oznajmił im, że w każdej sali zostawił prezenty.

Mikołajki obchodzono również w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wiśniewie. 2 grudnia bibliotekę odwiedzili uczniowie klas 0 – III oraz ich wychowawcy ze szkół podstawowych w: Bogurzynie, Głużku, Kosinach oraz Wiśniewie. W sumie przybyło około 270 osób. W tym wydarzeniu uczestniczyła również Dyrekcja ze Szkoły Podstawowej w Wiśniewie, Sekretarz Gminy Wiśniewo Pani Iwona Rejniak oraz Wójt Gminy Wiśniewo Pan Grzegorz Woźniak, który złożył wszystkim dzieciom bożonarodzeniowe życzenia. Główną atrakcją Mikołajek były przedstawienia teatralne: „Zimowe przygody Kubusia” i „Mikołajkowa niespodzianka” odegrane przez aktorów z krakowskiego teatru KRAK-Art oraz odwiedziny Świętego Mikołaja ze słodką niespodzianką. Wszyscy mali widzowie byli zachwyceni przedstawieniem, w którym mogli aktywnie uczestniczyć.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB