Piątek, 3 grudnia 2021. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Dzierzgowie

2019-11-11 18:34:34 (ost. akt: 2019-11-11 18:42:53)
W Dzierzgowie odbyły się obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W Dzierzgowie odbyły się obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Autor zdjęcia: Nadesłane

Podziel się:

Dnia 11 listopada 2019 roku w Dzierzgowie odbyły się obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w kościele parafialnym o godz. 10.00 odprawiono uroczystą Mszę świętą za Ojczyznę celebrowaną przez miejscowego proboszcza ks. prał. Piotra Joniaka.

W jej trakcie uczniowie Szkoły Podstawowej im. marsz. Józefa Piłsudskiego w Dzierzgowie zaprezentowali program słowno – muzyczny o charakterze patriotycznym. Święto uatrakcyjnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą pana Tomasza Pawlaka. Zagrana wiązanka pieśni żołnierskich rozbudziła wiele wspomnień wśród starszych osób, aż na ich twarzach pojawiły się łzy. Na uroczystość przybyły sztandary kombatantów, rolników oraz gminnych Straży Pożarnych. Bezpośrednio po mszy, wszyscy uczestnicy zatrzymali się przed ustawionym przy kościele obelisku z pamiątkową tablicą poświęconą wysiedlonym, poległym i zamordowanym mieszkańcom ziemi dzierzgowskiej.
Tam delegacje uczniów, władz samorządowych i kombatantów złożyły kwiaty. Następnie prowadzeni przez orkiestrą i mażoretkami zebrani przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Tu również po okolicznościowym przemówieniu Wójta pana Rafała Kucińskiego delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Wójt bardzo cieszy się, że w obchody uroczystości patriotycznych włącza się coraz większa liczba mieszkańców gminy Dzierzgowo. Rozbudza to patriotyzm lokalny i kształtuje u młodych ludzi oraz dzieci szacunek do Ojczyzny, jej historii, a także osób walczących o jej wolność. Odbył się także paradny przemarsz ulicami Dzierzgowa prowadzony przez orkiestrę, mażoretki i druhów strażaków.


(AZ)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB