Czwartek, 18 kwietnia 2024. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy

Nauczyciel, dziennikarz i sportowiec

2019-10-31 08:20:00 (ost. akt: 2019-10-30 14:30:07)

Podziel się:

Nowy Kurier Mławski nierozerwalnie łączy się z dziennikarzem sportowym Zdzisławem Breńskim, który w tym roku obchodzi 50 - lecie pracy dziennikarskiej. Sympatyczny pan Zdzisław to także emerytowany nauczyciel, sportowiec i działacz społeczny.

Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Płocku w 1966 r. podjąłem pracę w powiecie żuromińskim. Pracowałem w SP w Toruniaku, Zielonej, Sadłowie i LO w Żurominie. W latach 1969 - 70 byłem Przewodniczącym Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystki. Przez wiele lat byłem wizytatorem wych. fiz. w Wydziale Oświaty w Żurominie. W tym czasie pełniłem obowiązki Sekretarza Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego.

Sport pasją od najmłodszych lat
Sport był moją pasją od zawsze. Już od najmłodszych lat brałem udział w zawodach szkolnych. W szkole średniej grałem w reprezentacji szkolnej LO Bieżuń. Od 1966 r. rozpocząłem pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego. Moi podopieczni zaczęli odnosić sukcesy sportowe. Największe sukcesy były jednak z dziećmi SP w Sadłowie, w piłce ręcznej i tenisie stołowym. Z tą drugą dyscypliną związałem się na dłuższy okres. Pierwsze sukcesy były w największym turnieju na Mazowszu - Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar „Trybuny Mazowieckiej”. Wychowanek Janusz Przywitowski dwukrotnie triumfował w tej imprezie. W finałach mazowieckich przewinęło się kilkunastu zawodników z tej szkoły.
Były też sukcesy na arenie krajowej. W 1972 r. Janusz Przywitowski w Mistrzostwach Polski młodzików w Kielcach zajął 3 miejsce. W pojedynku półfinałowym przegrał z Leszkiem Kucharskim. Były również osiągnięcia drużynowe. Przez wiele lat Jutrzenka Sadłowo, a później Wkra Żuromin walczyła z powodzeniem w III lidze. Wielokrotnie zespół juniorów wywalczył mistrzostwo Okręgu i walczył w Mistrzostwach Polski.


Trener i dziennikarz sportowy
I tak zaczęła się na przełomie lat 1969 - 70 współpraca z Redakcją „Trybuny Mazowieckiej” i redaktorem Działu Sportowego Januszem Strzałkowskim. Po likwidacji tej gazety była „Nasza Trybuna”, później „Sztandar Młodych”. W roku 1978 podjąłem pracę w SP nr 4 w Mławie jako nauczyciel wychowania fizycznego. Szkoła największe sukcesy odnosiła w piłkę ręczną, koszykową, w badmintona, w lekkoatletyce oraz szachach. Były też sukcesy indywidualne w warcabach. Ponadto pracowałem w Mławiance, przez wiele lat prowadziłem drużynę Żaków. Prowadziłem drugi zespół Mławianki w tenisie stołowym, grający w III lidze. Pierwsza drużyna grała w II lidze. W Mławie nawiązałem współpracę z Redakcją „Głosu Mławy”. Przez wiele lat pisałem o wydarzeniach sportowych w Mławie i powiecie mławskim. W dziennikarskie arkana wtajemniczali mnie Maria Bieńkowska- redaktor naczelna i Andrzej Kwiatkowski. Byłem też inicjatorem turnieju tenisa stołowego o Puchar „Głosu Mławy”.

16- lat z „Kurierem ”
W roku 2003 w Mławie powstała druga gazeta Nowy Kurier Mławski - założyciel Radosław Borkowski. Od początku nawiązałem z nią współpracę. Przez 16 lat z różnym powodzeniem starałem się przekazywać jak najwięcej informacji sportowych. Zorganizowałem dla szkół podstawowych i gimnazjalnych turniej tenisa stołowego o Puchar „Nowego Kuriera Mławskiego”. Ponieważ ta dyscyplina z roku na rok cieszyła się mniejszym powodzeniem, impreza musiała upaść. W roku 2013 przeprowadziliśmy Plebiscyt na Sportowca Minionej Dekady. Cieszył się on dużym powodzeniem. Podsumowanie odbyło się w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie. Zwyciężył Michał Łukasiak, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w skoku w dal, przed pływaczką Moniką Miałką.
Nowy Kurier Mławski był organizatorem Mini Mundialu dla drużyn piłkarskich Orlików i Żaków. Byliśmy dwukrotnie współorganizatorami Plebiscytu dla Najlepszego Sportowca Północnego Mazowsza (Nowy Kurier Mławski, Kurier Przasnyski i Kurier Żuromiński).
ZBKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ~kiełbik #2812385 | 83.28.*.* 31 paź 2019 19:07

    Szkoda p Zdziśku, że pan zapomina o miejscowości z której pan się wywodzi czyli Kiełbikowie - a może to wstyd :(

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Krzysiek #2812134 | 83.3.*.* 31 paź 2019 10:26

    Wszystkie najlepszego Panie Zdzisławie!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz