Czwartek, 18 kwietnia 2024. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy

Nasi rekonstruktorzy w filmie „Smoleńsk”

2015-05-04 11:22:11 (ost. akt: 2015-05-04 15:25:42)
Rekonstruktorzy na planie filmu ,,Smoleńsk" w podwarszawskim lesie

Rekonstruktorzy na planie filmu ,,Smoleńsk" w podwarszawskim lesie

Autor zdjęcia: Archiuwm prywatne

Podziel się:

W filmie „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego zobaczymy także mieszkańców powiatu mławskiego. W jednej ze scen zagrali członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im . Hetmana Lwa Sapiehy.

„Smoleńsk” przedstawia historię dziennikarki, która wkrótce po katastrofie lotniczej samolotu z polską delegacją (10 kwietnia 2010 r.) prowadzi na własną rękę śledztwo w tej sprawie. W filmie zobaczymy Lecha Łotockiego jako Lecha Kaczyńskiego i Ewę Dałkowską jako małżonkę polskiego prezydenta Marię Kaczyńską. Warto wspomnieć, że na ekranach naszych kin w październiku zobaczymy także Jerzego Zelnika. Mieszkańcy powiatu mławskiego zagrali w ostatniej scenie filmu. Przedstawia ona swego rodzaju spotkanie w zaświatach ofiar katastrofy lotniczej ze Smoleńska i polskich żołnierzy zabitych w Katyniu w 1940 r. przez funkcjonariuszy sowieckiego NKWD. Wśród statystów wcielających się w polskich żołnierzy jest m.in. 10 osobowa grupa ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy. Mieszkańcy naszego powiatu należący do stowarzyszenia brali wcześniej udział m.in. w takich produkcjach jak „1920 Bitwa Warszawska” czy „Hans Kloss. Stawka Większa niż śmierć”.

Nowe
doświadczenie

Scena, w której – wspólnie z innymi statystami, brali udział mieszkańcy powiatu mławskiego była kręcona w podwarszawskim lesie 11 kwietnia b.r.. - To było dla nas nowe doświadczenie, a zarazem możliwość do kolejnego spotkania się z kolegami z innych grup rekonstrukcyjnych, z którymi łączy nas wspólna pasja – mówi Łukasz Piotrowski wiceprezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im . Hetmana Lwa Sapiehy. Dla Adriana Niewiadomskiego, był to z kolei pierwszy udział w filmie. - Towarzyszyły nam duże emocje. My jesteśmy przyzwyczajeni do grania w rekonstrukcjach, w scenach batalistycznych, a tu takich scen nie było – objaśnia Adrian Niewiadomski. Przypomnijmy, że członkowie SRH 79. Pułku Piechoty grają głównie właśnie w rekonstrukcjach. Widzimy ich np. co roku w inscenizacji bitwy pod Mławą na polu w Uniszkach Zawadzkich, ale grali też w inscenizacji przedstawiającej odbicie więźniów z siedziby UB w Mławie. - To jest swego rodzaju sposób na życie, nietypowe hobby, ale także kultywowanie postaw patriotycznych – mówi Łukasz Piotrowski. W podobnym tonie wypowiada się Adrian Niewiadomski. - Rekonstrukcje stanowią dziś dla młodych ludzi o wiele ciekawszą lekcję historii niż typowe zajęcia w szkole. Tu można wszystko pokazać, historii można w pewien sposób dotknąć - tłumaczy nasz rozmówca.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Robert Bartosewicz


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB