Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Burmistrz Mławy nie udostępnił danych mieszkańców Poczcie Polskiej

2020-04-30 13:56:12 (ost. akt: 2020-04-30 14:01:22)
Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski

Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski

Autor zdjęcia: materiały UMM

Podziel się:

Ze względu na brak podstaw prawnych burmistrz Sławomir Kowalewski odmówił przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej. Zgodnie z obowiązującym kalendarzem wyborczym do 5 maja można jeszcze składać wnioski o dopisanie do tego rejestru.

Na skrzynkę podawczą Urzędu Miasta Mława w czwartek 23 kwietnia 2020 r. o godzinie 2:10 wpłynął wniosek w sprawie przekazania danych ze spisu wyborców sporządzanego i aktualizowanego przez gminę, jako zadanie zlecone, na podstawie rejestru wyborców.

Baza danych osobowych miała zawierać m.in. PSESEL, imiona i nazwisko i dokładny adres każdego mieszkańca Mławy uprawnionego do głosowania.

Nadawca oczekiwał od urzędu przekazania danych w terminie nie dłuższym niż dwa dni robocze, licząc od dnia otrzymania wniosku. Treść maila podpisana była zwyczajowym: „Z wyrazami szacunku – Poczta Polska”.

Istniały przypuszczenia, że ktoś podszywa się pod Pocztę Polską i chce wyłudzić dane wrażliwe mieszkańców naszego miasta.

Burmistrz nie odpowiedział na to pismo, ponieważ nie spełniało ono wymogów korespondencji urzędowej. We wtorek 28 kwietnia otwarto drugie pismo nadane przez Pocztę Polską, tym razem sygnowane podpisami kwalifikowanymi dwóch członków zarządu spółki.

Tego samego dnia Burmistrz Miasta Mława odpisał do Zarządu Poczty Polskiej S.A.: „Uprzejmie informuję, że po przeanalizowaniu treści złożonego wniosku, aktualnie obowiązujących przepisów i zapoznaniu się z oświadczeniem Prezesa UODO ws. pozyskiwania danych osobowych wyborców przez operatora pocztowego, nie znajduję podstawy prawnej do przekazania danych w wymaganym we wniosku zakresie”.

W piśmie swym zwrócił uwagę na fakt, że zgodnie z obowiązującym na dzień 24 kwietnia 2020 r. stanem prawnym, to samorządy realizują zadania związane z organizacją zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. wyborów Prezydenta RP.

Kodeks Wyborczy, ani inna ustawa nie przewidują w tym zakresie udziału w organizacji wyborów Poczty Polskiej. Nie ma również aktu prawnego, który przewidywałby głosowanie w trybie wyłącznie korespondencyjnym.

Projekt ustawy z 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP w 2020 r. nie stanowi podstawy działania władzy publicznej, ponieważ nie ma zakończonej procedury ustawodawczej.

Do mławskiego ratusza codziennie wpływają pisma i e-maile od mieszkańców Mławy, którzy nie życzą sobie, aby ich dane wrażliwe były udostępniane komukolwiek, np. Poczcie Polskiej. Powołują się przy tym na obowiązujące nas przepisy RODO.
Magdalena Grzywacz
Rzecznik Prasowy UMM

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marcinkiewicz #2914695 | 31.60.*.* 1 maj 2020 20:41

    Panie burmistrzu. Brawo. Prawa trzeba przestrzegać. Nawet u nas w PIS.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz