Wtorek, 26 marca 2019. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

DZIECI WAŻNIEJSZE NIŻ PARKING!

2018-04-16 09:20:37 (ost. akt: 2018-04-16 09:23:48)

Mieszkańcy bloków sprzeciwiają się budowie parkingu przy placu zabaw przy ul. Płockiej

Mieszkańcy bloków sprzeciwiają się budowie parkingu przy placu zabaw przy ul. Płockiej

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Mieszkańcy bloków przy ul. Płockiej w obawie o bezpieczeństwo sprzeciwiają się legalizacji „dzikiego” parkingu przy placu zabaw. - Kierowca, cofając może nie zauważyć małego dziecka – sygnalizują. W zamian wolą miejsce rekreacji.

Sprawa dotyczy lokatorów sześciu bloków m.in. przy Długiej 9 i Płockiej 11. Mieszkańcy dowiedzieli się w spółdzielni, że istniejący przy ich placu zabaw dziki parking ma zostać zalegalizowany. Sprzeciwiają się temu. O wsparcie akcji protestacyjnej zwrócili się do „Kuriera” .

Podczas spotkania z nami wskazywali, że ustawione na wspomnianym parkingu auta zastawiają drogę przeciwpożarową, uniemożliwiając wjazd wozom strażackim i pogotowiu. - Przez brak wjazdu, ratownicy dostarczają chorych do karetki na noszach. Strach pomyśleć co będzie w razie pożaru - mówi Halina Cichowska mieszkająca na osiedlu od 38 lat.

Dla mieszkańców szczególnie ważne jest zapewnienie dzieciom warunków do bezpiecznego korzystania z placu zabaw. - Chodzi o nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim o bezpieczeństwo małych dzieci. To jest ważniejsze niż parking – podkreśla Dariusz Tadrzyński. Z placu zabaw korzystają dziesiątki dzieci, także spoza osiedla. - Zauważyłam, że w sezonie opiekunowie przyprowadzają maluchy także spoza naszego terenu. W parku jest dość ciasno, więc korzystają z atrakcji na naszym osiedlu – mówi jedna z mieszkanek. W takich warunkach może dojść do nieszczęścia. - Cofający auto kierowca może nie zauważyć dziecka 6 - 7 – letniego – dodaje Krzysztof Ciesiński. Lokatorzy denerwują się. – Zakazuje się gry w piłkę, a pozwala ustawiać samochody przy miejscu zabaw – mówi jedna z matek. Popularność dzikiego parkingu rośnie. - Zaczynają parkować tu nawet samochody ciężarowe – zauważyła Ewa Waszczak.

Mławianie narzekają też na hałas i spaliny na dotąd zbudowanych parkingach. Nie chcą pod oknami kolejnego takiego miejsca. - Tyle tu bloków, tak wiele dzieci i jedno maleńkie podwórko, którego cześć jest zastawiona samochodami. Już teraz z każdej strony są parkingi i planuje się jeszcze jeden? Czym mamy oddychać? - pyta Halina Cichowska. Bezpieczny plac zabaw wpływał na życiowe wybory. - Kiedy 4 lata temu kupowałam mieszkanie, ważny był dla mnie plac zabaw. Teraz moje dziecko nie chce tu przychodzić. Mówi, że boi się chodzić pomiędzy samochodami – twierdzi Monika Piotrkowska.

Mieszkańcy zebrali już grubo ponad 100 podpisów pod petycją przeciwników parkingu we wspomnianej lokalizacji. Pierwsza tura trafiła już do spółdzielni mieszkaniowej „Zawkrze”, gdzie przymierzano się do legalizacji parkingu.
Co na to spółdzielnia? Wiceprezes „Zawkrza” Artur Dębski poinformował nas, że są środki na zagospodarowanie wspomnianego terenu. Nie zostało przesądzone co tam powstanie. Planuje w tej sprawie skonsultować się z mieszkańcami. - Znam sprawę. Podczas rozmowy z panią, która przybyła do nas petycję ustaliliśmy, że spotkamy się na miejscu i wspólnie z mieszkańcami uzgodnimy, jak zagospodarować ten teren. Następnie w spółdzielni rozważymy propozycje mieszkańców i podejmiemy decyzję odnośnie inwestycji, które zrealizujemy w tym miejscu. Wygospodarowaliśmy środki, biorąc pod uwagę opłakany stan osiedlowego podwórza – informuje Artur Dębski. Jego zdaniem, to jedno z najbrzydszych miejsc w mieście. Twierdzi, że nie chce, aby tak zostało. Wyraził nadzieję, że pieniądze uda się zainwestować jeszcze w tym roku, aby poprawić wygląd przestrzeni publicznej osiedla i tym samym komfort życia mieszkańców. Do tematu wrócimy, jak tylko zapadną konkretne decyzje.

Iwona Łazowa

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monika #2485236 | 81.190.*.* 16 kwi 2018 09:43

    Brawo mieszkańcy! Trzymam kciuki aby się udało zlikwidować parking. Nie możemy oddać wszystkiego autom, musimy zostawić sobie przestrzeń do życia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz