Informację na temat stanu sanitarnego powiatu mławskiego za rok 2017 przedstawiła na sesji rady powiatu mławskiego w poniedziałek 28 maja dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mławie Ewa Sztuba. Jednym z elementów zestawienia była ocena sytuacji epidemiologicznej, w tym analiza chorób występujących w Mławie i okolicach.
„Grypa i zachorowania grypopodobne, zgłaszane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej wskazywały na spadek w naszym regionie. Ogółem zarejestrowano 26 881 zgłoszeń podejrzeń grypopodobnych” - można przeczytać w sprawozdaniu sanepidu. W roku 2016 stwierdzono natomiast 27 225 takich zachorowań.
Z raportu wynika, że w 2017 roku zgłoszono 56 przypadków pokąsań ludzi przez zwierzęta. W 4 z nich była konieczność aplikowania szczepień przeciw wściekliźnie. Sprawcami były najczęściej bezpańskie psy.
Raport sanepidu zawiera także wykaz jednostek chorobowych, które stwierdzono w ubiegłym roku. Odnotowano 415 przypadków ospy wietrznej, 47 – bakteryjnego zakażenia jelitowego, 9 – salmonellozy. Zgłoszono 6 zachorowań na gruźlicę, 4 na kiłę, 6 – na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Były też pojedyncze przypadki rzeżączki oraz wirusa HIV. „Nadal jest prowadzony rejestr osób chorych na HIV, kiłę i rzeżączkę oraz rejestr osób chorych na gruźlicę i nadzór nad otoczeniem chorego na gruźlicę prątkującą” - czytamy w opracowaniu mławskiego sanepidu.
Według dyrektor Ewy Sztuby, sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych, zakażeń i zatruć na terenie powiatu mławskiego można określić jako dobrą i stabilną.
W sprawozdaniu PSSE za rok 2017 znalazły się też dane dotyczące szczepień. W ubiegłym roku sanepid kontrolą w tym zakresie objął 24 podmioty wykonujące szczepienia ochronne. Przeprowadzono w nich 26 kontroli. Uchybień nie stwierdzono. Wykazano natomiast przypadki, w których mieszkańcy naszego powiatu nie chcą szczepić swoich dzieci. Jak napisano w informacji, liczba osób uchylających się od obowiązku szczepień ochronnych na terenie powiatu (stan na 31.12.2017) wynosi 46 . To więcej niż w roku 2016, kiedy to uchylających się było 28.
W 2017 roku na terenie powiatu mławskiego szczepieniami objęto 14 585 dzieci i młodzieży w wieku do 19 lat. Ogólnie w poszczególnych rocznikach dzieci i młodzieży stwierdzono wysoki stopień uodpornienia przeciwko poszczególnym chorobom. „Jednak nastąpił spadek uodpornienia populacji dziecięco-młodzieżowej, który był spowodowany głównie poprzez złą organizację szczepień ochronnych w SPZOZ Przychodni Dziecięcej Rejonowej w Mławie (...), ale też wzrostem liczby osób uchylających się oraz nie zgłaszających się na szczepienia ochronne pomimo wezwań” - czytamy w zestawieniu mławskiego sanepidu.
Robert Bartosewicz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez