Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Pieśnią i wierszem o Ojczyźnie

2019-08-12 16:00:00 (ost. akt: 2019-08-12 15:41:37)
Festiwal

Festiwal

Autor zdjęcia: Szymon Wyrostek

Podziel się:

W niedzielę, 11 sierpnia odbył się XI Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej w Mławie. Jego organizatorem jest Klub Seniora Pogodny Uśmiech. Impreza tradycyjnie odbywa się w sierpniu nawiązując do Święta Wojska Polskiego.

XI Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej w Mławie otworzył Henryk Kacprzak, prezes mławskiego Klubu Seniora Pogodny Uśmiech. Recytował on fragment wiersza Juliusza Słowackiego „W pamiętniku Zofii Bobrówny” przy dziękach poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”. Innym poetyckim akcentem były wiersze Heleny Grąckiej recytowane przez samo ich autorkę.

W tegorocznym przeglądzie wzięły udział zespołu „Dąbkowiacy” z Dąbku, „Węgrowianie” z Węgrowa, „Wiecznie Młodzi” z Płońska oraz „Pokolenie” z Klubu Pogodny Uśmiech w Mławie. Natomiast jako solistka wystąpiła Izabela Miklaszewska.

Dwa zespoły - „Wiecznie Młodzi” z Płońska i „Pokolenie” z Mławy - zaprezentowały, oprócz patriotycznych repertuarów, utwory związane z kulturą romską oraz barwną choreografię. Warto dodać, że zespołowi „Pokolenie” z Klubu Pogodny Uśmiech w Mławie na scenie towarzyszyli rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej w znaczny sposób urozmaicając ten występ.


Juliusz Słowacki: Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi,
Bo kiedy Zośka do ojczyzny wróci,
To każdy kwiatek powie wiersze Zosi,
Każda jej gwiazdka piosenkę zanuci.
Nim kwiat przekwitnie, nim gwiazdeczka zleci,
Słuchaj — bo to są najlepsi poeci.

(SW)Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB