Piątek, 21 lutego 2020. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

GRHLC Mława na Nocy Muzeów w Pałacu Staszica i nie tylko...

2019-05-27 15:00:14 (ost. akt: 2019-05-27 11:35:35)

Autor zdjęcia: Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej GRHLC Mława

Podziel się:

Dla GRHLC Mława „Noc Muzeów" w tym roku była bardzo udana. Na zaproszenie pani dyrektor Elżbiety Bierus -Tomaszewskiej z Archiwum Polskiego Radia wspólnie z GRH WP i AK przy GH Guttstadt, grupy rekonstrukcyjne gościły w Pałacu Staszica na Nowym Świecie w Warszawie - pod hasłem „Dźwięki pamięci. Czas pokoju - czas wojny: 1939 - 44".

Grupy prezentowały zarówno swoje dokonania rekonstrukcyjne, jak również mundury z 1939 r. oraz ubiory cywilne z lat trzydziestych XX w. Pierwsza część rekonstrukcji należała do GRHLC Mława i GH Guttstadt. Ich członkowie zaprezentowali stroje: od mundurów Wojska Polskiego z września 1939 r. po mundury Powstańców warszawskich. W drugiej części odbył się pokaz mody przedwojennej. GRHLC Mława przedstawiła przedwojenne stroje cywilne. Pokazy odbywały się w reprezentatywnej „Sali Lustrzanej" Polskiej Akademii Nauk.

Prezentację można było usłyszeć na żywo w Programie III Polskiego Radia. Zgromadzona publiczność warszawska była zachwycona zaprezentowanymi strojami. Rekonstruktorzy rozdawali zaproszenia na to wielkie wydarzenie kulturalne. Ponadto rozdawane były maki z okazji 75 rocznicy zwycięstwa polskich żołnierzy pod Monte Cassino. Nie zabrakło także wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.

Pozostali członkowie GRHLC uświetnili mławską Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej oraz w Ratuszu. To był bardzo udany, niesamowity, fantastyczny dzień. Kapsuła czasu... dwie epoki spotkały się pod Pałacem Staszica w tę niezwykłą noc.
(IP)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB