Czwartek, 18 kwietnia 2024. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy

BRAKUJE RODZIN ZASTĘPCZYCH

2018-08-21 08:00:00 (ost. akt: 2018-08-21 08:44:52)

Podziel się:

W powiecie mławskim wciąż brakuje rodzin zastępczych, zwłaszcza tych zawodowych. Przydałaby się też taka, która pełniłaby funkcję pogotowia rodzinnego. - Obecnie takiej nie mamy – informuje Barbara Brzozowska z PCPR w Mławie.

Obecnie na terenie powiatu mławskiego funkcjonuje 57 rodzin zastępczych (stan na 8 sierpnia) i jeden rodzinny dom dziecka, w których przebywa łącznie 106 dzieci. Jak to wygląda, jeśli wyszczególnimy rodzaje instytucji? - Mamy 1 rodzinny dom dziecka, w którym przebywa 9 dzieci, 3 zawodowe rodziny zastępcze, gdzie jest 10 dzieci oraz 13 niezawodowych rodzin zastępczych z 17 dzieci i 41 spokrewnionych rodzin, w których przebywa łącznie 70 dzieci – mówi Barbara Brzozowska, starszy specjalista pracy socjalnej – koordynator w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Mławie.
W powiecie mławskim wciąż brakuje kandydatów na rodziny zastępcze. Jak wynika z przedstawionych tu statystyk, większość w naszym powiecie to rodziny spokrewnione, odczuwalna jest natomiast niedostateczna ilość tych zawodowych. Ale to nie wszystkie braki. - Na terenie powiatu mławskiego jest potrzeba, aby funkcjonowała rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego, której na chwilę obecną nie posiadamy – informuje Barbara Brzozowska.
Warto dodać, że pełnienie funkcji rodziny zastępczej to duża odpowiedzialność. Ba, są takie przypadki, że dana rodzina chce zrezygnować z bycia rodziną zastępczą, bo nie daje rady. Ale osoby, które podjęły się takiej funkcji czy dopiero chcą się jej podjąć, nie są zostawione same sobie. - W przypadku wystąpienia różnego rodzaju trudności w wypełnianiu funkcji rodziny zastępczej czy prowadzenia rodzinnego domu dziecka Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mławie jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej ma obowiązek udzielania pomocy i wsparcia oraz zapewnienia szkolenia mającego na celu podnoszenie kwalifikacji rodzin, biorąc pod uwagę ich potrzeby – mówi Barbara Brzozowska. I podkreśla, że rodziny zastępcze czy prowadzący rodzinny dom dziecka funkcjonujący na terenie powiatu mławskiego są objęte pomocą psychologa zatrudnionego w PCPR w Mławie.
- Poza tym każda rodzina zastępcza czy rodzinny dom dziecka są objęte wsparciem koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, który odwiedza rodzinę co najmniej raz lub kilka razy w miesiącu, w zależności od zgłaszanych potrzeb – objaśnia nasza rozmówczyni.
Liczy się także wymiana doświadczeń. - Jednym z głównych celów pracy PCPR w Mławie jest tworzenie wśród „naszych” rodzin zastępczych właściwej atmosfery i warunków do powstania trwałego forum wymiany doświadczeń i wspólnego spotykania się, aby pomagać sobie w trudnych sprawach i wspólnie przeżywać radości z opieki nad dzieckiem i mobilizować innych do poświęcenia i wysiłku – precyzuje Barbara Brzozowska.
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące rodzinnej pieczy zastępczej można uzyskać w siedzibie PCPR w Mławie (ul. Reymonta 4, w godz. od 8.00 do 16.00 lub telefonicznie 23/654-43-56 wew. 28).
Bartos

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB