Poniedziałek, 25 marca 2019. Imieniny Bolka, Cezaryny, Marioli

MIASTO PIĘKNE TYLKO W CENTRUM?

2018-07-20 09:00:00 (ost. akt: 2018-07-24 09:44:56)

Podziel się:

- O skwery, kwiaty i otoczenie dba się tylko w centrum. Na Wólce miasto nic z tym nie robi. W ogóle nasza dzielnica jest zaniedbaną przez władze częścią miasta – twierdzi mieszkaniec Wólki. W ratuszu mają inne zdanie na ten temat.

Temat Wólki jako zaniedbanej, niedoinwestowanej części miasta pojawia się co jakiś czas w publicznej dyskusji, między innymi podczas zebrań osiedlowych. Tę kwestię regularnie poruszają także nasi czytelnicy. Jeden z nich ostatnio przysłał nam zdjęcia zaniedbanego skweru przy dworcu kolejowym. W rozmowie telefonicznej natomiast zaznaczył, że miasto w tej kwestii dba tylko o centrum.

Jego zdaniem skwer przy głównym placu tej dzielnicy miasta już dawno nie był sprzątany, a jego stan pozostawia wiele do życzenia.
- Przydałoby się więcej ławek, krzaki nie były już dawno przycinane, a na trawie jest dużo śmieci. Czemu miasto tego nie pilnuje? Jeśli chodzi o estetykę, to w naszym mieście dba się tylko o centrum miasta. Przy samym ratuszu oraz w parku praktycznie codziennie ktoś czuwa nad kwiatami i zielenią - uważa nasz czytelnik. Według niego Wólka to zaniedbywana przez nasze władze część miasta. Jako przykład wskazuje, poza skwerem, m.in. pomalowane różnymi napisami wiadukty i dziurawe w wielu miejscach drogi.
O wypowiedź w tej sprawie poprosiliśmy rzecznik Urzędu Miasta w Mławie Magdalenę Grzywacz.

- Skwer przy ulicy Rynkowej jest sprzątany systematycznie. Choć obszar ten nie jest własnością miasta, koszona jest na nim trawa, przycinane krzewy, po weekendach sprzątane są śmieci. W sprawie liczby ławek, która satysfakcjonowałaby mieszkańców osiedla, głosy są podzielone – mówi rzecznik magistratu. I podkreśla, że na wniosek radnej z osiedla Wólka oraz komisji bezpieczeństwa będzie usunięta jedna z ławek stojących na skwerze. - Zabiegające o to osoby zwracały uwagę na negatywny wpływ na bezpieczeństwo w rejonie obiektów małej architektury. Podobne wnioski mieszkańcy składali w ratuszu także w latach poprzednich. Usunięta ze skweru ławka zostanie ustawiona naprzeciwko sklepów na wólczańskim rynku – informuje Grzywacz.

W kwestii oszpeconych wiaduktów nasza rozmówczyni apeluje do osób, które są świadkami wandalizmu – o informowanie służb.
Przedstawicielka ratusza nie zgadza się z tym, że Wólka jest zaniedbana pod względem inwestycyjnym. Wskazuje ponadto, że według diagnozy opracowanej podczas tworzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Mława, ta część miasta wypada pozytywie, w porównaniu do innych. - W toku badań okazało się, że osiedle Wólka nie należy do obszarów, gdzie liczba wskaźników o wartościach niekorzystnych odchylona byłaby od mediany. Stan kryzysowy, spowodowany szczególną koncentracją negatywnych zjawisk społecznych, zdiagnozowano natomiast na osiedlach: Śródmieście, Zawkrze, Kozielsk, Krajewo, Obrońców Mławy oraz Kościuszki – zaznacza Magdalena Grzywacz.

Rzecznik ratusza podkreśla również, że według informacji ze starostwa powiatowego osiedle Wólka plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o zainteresowanie inwersorów budową nowych nieruchomości. Wskazuje także, że na Wólce 100% budynków użyteczności publicznej jest dostosowana do osób niepełnosprawnych.

- Od 2015 roku systematycznie poprawia się infrastruktura drogowa. Budowane są nowe chodniki, jezdnie, parkingi, place zabaw, siłownie plenerowe. Na terenie obszaru osiedla Wólka projektowana jest sieć kanalizacji sanitarnej. Jej budowa to pierwszy element kompleksowej przebudowy dróg.

Reasumując, Wólka nie znalazła się w granicach obszarów zdegradowanego i rewitalizacji, co świadczy o dobrej, na tle całego miasta, kondycji osiedla. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko wygląda i funkcjonuje idealnie, dlatego sukcesywnie wprowadzamy zmiany, w miarę możliwości
i proporcjonalnych działań na terenie całego miasta – podsumowuje Magdalena Grzywacz.

Robert Bartosewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB