Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Segregacja śmieci i kanalizacja - Zebranie ogólne mieszkańców Osiedla Nr 8 Wólka

2019-08-16 09:16:00 (ost. akt: 2019-08-16 09:43:18)
Mieszkańcy Wólki zadawali pytania o segregację śmieci

Mieszkańcy Wólki zadawali pytania o segregację śmieci

Podziel się:

Segregacja śmieci po podwyżce cen oraz kanalizacja na Wólce to dwa tematy poruszone na zebraniu ogólnym mieszkańców Osiedla Nr 8 Obrońców Mławy. W tle pojawiła się również sprawa podwyżki za ścieki i wodę. Dyskusja była burzliwa.

Zebranie ogólne mieszkańców Osiedla Nr 8 Obrońców Mławy odbyło się w piątek, 9 sierpnia o godz. 18.00. na zebraniu pojawiło się około 15 osób. Urząd miasta był reprezentowany przez Elżbieta Zembrzuska, naczelnik wydziału środowiska i Przemysław Więckiewicz, naczelnik wydziału strategii i funduszy zewnętrznych. Na zebraniu zabrakło zaproszonych przez przewodniczącego Zarządu Osiedla, Kamila Przybyszewskiego, przedstawicieli firm Novago i Zielonego Miasta.
Przewodniczący Osiedla Nr 8 Obrońców Mławy przedstawił punkty zebrania i rozpoczął dyskusje na pierwszym z nich. Dotyczył on problemów z segregacją śmieci po wprowadzonych podwyżkach.

– Po podniesieniu stawek za odbiór odpadów, firmy, które tym się zajmują, z wielkim zaangażowaniem zaczęły sprawdzać, jakie odpadki mieszkańcy wrzucają. mieszkańcy chcą mieć pewność, że firma, która odbiera śmieci nie zakwestionuje tego systemu zbiórki odpadów, żeby nie było, że nie zabieramy śmieci, bo to nie powinno tu trafić – rozpoczął temat Kamil Przybyszewski, przewodniczący Zarządu osiedla Nr 8 Obrońców Mławy.

Wątpliwości mieszkańców miała rozwiać naczelnik wydziału środowiska Elżbieta Zembrzuska. Poinformowała ona, że miasto jest w trakcie przygotowywania specjalnej broszury , w której znajdą się informacje dotyczące prawidłowej segregacji śmieci. Dodała, że firma, która odbiera odpady ma prawo do kontrolowania tego co odbiera, a w niektórych przypadka może nawet odmówić ich odebrania. Nieodpowiednia segregacja może skutkować decyzją administracyjną, która może zmienić deklarację mieszkańca i naliczać mu opłaty za odbiór odpadów zmieszanych.

- Na razie takie procedury nie są uruchamiane, ale nie może być tak, że mieszkaniec deklaruje segregację, a tego nie robi. Wszystkie odpady, co do których mamy wątpliwość jak je posegregować należy wrzucać do śmieci zmieszanych - sygnalizowała naczelnik Zembrzuska.
Naczelnik doprecyzowała, że miasto rozpoczęło analizę danych z jednostek miejskich i w budzących wątpliwości przypadkach będzie wzywać mieszkańców do złożenia wyjaśnień co do liczby osób wpisanych w deklarację osób zamieszkałych w danym budynku lub mieszkaniu.

Mieszkańcy pytali również o wysokie ceny i przyczynę takich ich podwyżek. Padały przykłady m.in. Łodzi i Żuromina, gdzie stawki za odbiór śmieci są mniejsze.
- Dlaczego u nas tak drogo - pytała Alina Gulczyńska, która nawiązała do przegranej przez miasto sprawy podwyżek za ścieki i wodę.
Mieszkańcy podwali również przykład gminy Szreńsk, gdzie odpady również odbiera firma Novago, a ceny są niższe niż w Mławie, bo po 11 złotych. Czym rożną się mieszkańcy Mławy od mieszkańców ze Szreńska.
- Bardzo tendencyjnie państwo przywołujecie ceny odpadów segregowanych, które obowiązują w niektórych miastach naszego województwa. - odpowiedziała naczelnik Zembrzuska.
Pani naczelnik przedstawiła również ceny innych miast, w których odpady mają inne ceny. Wyjaśniła również, że Szreńsk jet gminą wiejską, a Mława miejską i z ustawy wynika częstszy odbiór śmieci.

Jeśli chodzi o kanalizację Wólki naczelnik Więckiewicz poinformował zebranych, prace przebiegają zgodnie z terminem umowy i zakończą się w listopadzie. Mieszkańcy będą mogli się podłączać po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.
(IP)Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB