Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

środa, 9 kwietnia 2025. Imieniny Mai, Marcelego, Wadima

Czy powstanie było potrzebne? Dyskusja w sali papieskiej

2018-01-23 10:25:15 (ost. akt: 2018-01-23 11:07:29)

Podziel się:

Powstanie styczniowe do tej pory nie ma jednoznacznej oceny historyków. Między innymi o tym czy ten zryw był potrzebny dyskutowano w sali papieskiej Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

W tym roku mija 155. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Zryw zbrojny przeciw carskiej Rosji rozpoczął się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu całych działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca potyczek, w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Aby uczcić ich pamięć, mławianie 22 stycznia spotkali się najpierw w sali papieskiej MZZ, gdzie prelekcję na temat powstania wygłosił Leszek Arent. Jak zaznaczył, do tej pory nie ma jednoznacznej oceny historyków co do tego czy ten zryw zbrojny był potrzebny i czy spełnił swoje zadanie. Przypomnijmy, że powstanie zakończyło się nie tylko militarną klęską Polaków i pochłonęło wiele ofiar, ale wiązało się ono także z późniejszymi konsekwencjami – represjami ze strony carskich urzędników.

Cały artykuł na ten temat można będzie przeczytać w najbliższym papierowym wydaniu "Kuriera Mławskiego".

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB