Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Czwartek, 3 kwietnia 2025. Imieniny Pankracego, Renaty, Ryszarda

Pamiętamy o Powstaniu Styczniowym

2022-01-20 11:50:46 (ost. akt: 2022-01-20 11:53:14)

Autor zdjęcia: materiały UMM

Podziel się:

Już jutro - w piątek 21 stycznia br., dokładnie o godzinie 12:00, Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława, złoży kwiaty i zapali znicze przy Kopcu Powstańców Styczniowych nieopodal Ronda Niepodległości.

W ten sposób w imieniu mieszkańców Mławy uczci pamięć o bohaterach i wojownikach zrywu narodowego sprzed 159 lat.

Obchody rocznicy wybuchu Postania Styczniowego będą kontynuowane w Sali Papieskiej Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, gdzie będzie można wysłuchać prelekcji na temat genezy i przebiegu Powstania Styczniowego.

Pamięć o zrywie narodowym z lat 1863-1864 jest wciąż żywa w świadomości mławian. Mamy Kopiec Powstańców Styczniowych, ulice Powstańców Styczniowych oraz Zygmunta Padlewskiego – jednego z dyktatorów powstania, a w zasobach Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej znajdują się eksponaty związane z działalnością patriotyczną mieszkańców Mławy w II połowie XIX wieku – zachęcamy do zwiedzania placówki.

Pielęgnujemy pamięć o wydarzeniach, w których Mława, jako stolica ziemi zawkrzeńskiej, i powiat mławski, były jednym z głównych terenów walk powstańczych.

Profesor Leszek Zygner w książce „Mława – miasto pogranicza” pisze: „(...) Powiat mławski stał się miejscem potyczek powstańców z siłami rosyjskimi. Sam Padlewski w marcu 1863 roku prowadził walki w tym rejonie, choć do samej Mławy prawdopodobnie nie dotarł. Jak głosi tradycja, gdy 21 marca stanął w pobliskim Szreńsku, mieszkańcy wyszli naprzeciw niego z widłami, kosami i narodowymi chorągwiami prosząc go, aby bronił razem z nimi ich domostw”.
MG/KSM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB