Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Monopol zamiast konkurencji

2015-10-04 18:42:20 (ost. akt: 2015-10-04 18:43:34)
Największym przedsiębiorstwem w Mławie i zatrudniającym najwięcej osób od lat pozostaje LG Electronics

Największym przedsiębiorstwem w Mławie i zatrudniającym najwięcej osób od lat pozostaje LG Electronics

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Mławska fabryka LG zatrudnia ponad 2000 osób. Wipasz około 600. W dużej mierze to te dwie firmy stabilizują lokalny rynek pracy. Czy możliwe jest by ktoś jeszcze chciał otworzyć w Mławie duży biznes? Niestety. Nic nie wskazuje na to, abyśmy mogli w naszym mieście spodziewać się kolejnych inwestorów, którzy mogliby zatrudnić większą liczbę ludzi.

Duża firma, która otworzyłaby biznes w naszym mieście z całą pewnością poprawiłaby warunki na lokalnym rynku pracy i przyczyniłaby się do rozwoju Mławy. Czy mamy szansę na przyciągnięcie takiego inwestora? Największym przedsiębiorstwem w Mławie i zatrudniającym najwięcej osób od lat pozostaje LG Electronics. Ta firma zatrudnia ponad 2000 osób. Na drugim miejscu – z ponad 600 pracownikami jest zakład drobiarski Wipasz. Wśród największych pracodawców należy jeszcze wymienić jednostkę samorządową – mławski szpital, w którym pracuje ponad 460 osób oraz dwie spółki koreańskie Dong Yang (340 pracowników) i Ssang Geum (310). Czytelnicy „Kuriera Mławskiego” wielokrotnie kierowali pytania do naszej redakcji o to czy miasto nie może „przyciągnąć” jakiegoś nowego inwestora, który po pierwsze stworzyłby nowe miejsca pracy, a po drugie - lepszy klimat do konkurowania o pracowników pomiędzy firmami. To z kolei mogłoby się przyczynić do podwyższenia wynagrodzeń.


Na co patrzą
przedsiębiorcy?

Co prawda zadaniem samorządu w sensie ścisłym nie jest przyciąganie inwestorów, jednak miasto może stwarzać warunki do tego, aby przedsiębiorcy chętnie lokowali tu swoje biznesy.
Rzecznik magistratu Magdalena Grzywacz podkreśla, że warunki dotyczące lokalizacji dużych przedsiębiorstw zagranicznych są negocjowane na szczeblu rządowym. - Inwestor oczywiście analizuje wiele czynników: rynek pracy i warunki życia. Nie chodzi tylko o to czy teren jest uzbrojony i ma drogi dojazdowe. Przedsiębiorcy patrzą też na takie elementy jak ulgi, dopłaty, zwolnienia podatkowe czy środki na szkolenie pracowników – mówi Magdalena Grzywacz.

Tajemniczy
inwestor

Nasza rozmówczyni wskazuje, że miasto prowadziło rozmowy z wieloma inwestorami. Jednak nie wszystkie zakończyły się dla Mławy pozytywnie. - Sukcesem zakończyły się negocjacje z firmami Wipasz i XL. Dla niektórych przedsiębiorców proponowane przez miasto obszary inwestycyjne okazały się zbyt małe – objaśnia Grzywacz. A Mława dysponuje obecnie terenem liczącym ponad 8 ha, który może być przeznaczony pod inwestycje. Jak poinformowała Magdalena Grzywacz, miasto prowadzi obecnie rozmowy z pewnym inwestorem. Rzecznik ratusza nie zdradza jednak ile osób mógłby zatrudnić ten przedsiębiorca. Tak czy inaczej, wielu mieszkańców Mławy zastanawia się co stałoby się, gdyby największy mławski pracodawca „wyprowadził się” z naszego miasta i przeniósł działalność gdzie indziej. Wówczas z całą pewnością zatrudnienia wielu mławian musiałoby szukać w większych niż Mława ośrodkach. Robert Bartosewicz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. magda #1833369 | 95.160.*.* 11 paź 2015 16:03

    Tak czy inaczej, wielu mieszkańców Mławy zastanawia się co stałoby się, gdyby największy mławski pracodawca „wyprowadził się” z naszego miasta i przeniósł działalność gdzie indziej. Ja wiem co by sie stalo , ci wszyscy mistrzowie i brygadzisci ktorzy zarabiaja po 20 zl i wiecej na godzine nie dali by sobie rady w innej pracy A za 1300 zl nie potrafili by wyzyc . Tutaj to przyjda ppopatrza w komputer i fajeczka i kawka i znowu popatrza na dziewczyny z zamontowanych kamer i fajka i kawka . Zaden z nich nie dal by sobie rady gdyby LG Upadło

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. d #1829449 | 95.49.*.* 5 paź 2015 21:14

    Niech lepiej władze szybko zaczną szukać nowego inwestora.... żeby za chwilę nie było za późno...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz