Czwartek, 21 marca 2019. Imieniny Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Coraz trudniej o pracowników, ale mławskie LG więcej produkuje

2018-02-15 11:58:46 (ost. akt: 2018-02-15 12:02:54)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

W tym roku mławska fabryka LG zamierza wyprodukować więcej asortymentu o 30% w porównaniu do roku ubiegłego. Firma ze względu na braki kadrowe, spowodowane m.in. programem 500 plus, w pewnym stopniu posiłkuje się pracą Ukraińców.

Obecnie na etatach w LG Electronics Mława pracuje około 1700 pracowników. Jak przypomina Daniel Kortlan, doradca zarządu ds. PR w mławskiej fabryce, wielkość ta jest zawsze zmienna, ponieważ produkcja ma w pewien sposób charakter sezonowy. - Wielkość zatrudnienia jest współmierna do stopnia produkcji, a wielkość produkcji z kolei jest uzależniona od sprzedaży. Zakładamy, że w tym roku nasz poziom zatrudnienia pozostanie stabilny, bez większych wahnięć w dół lub w górę – mówi Daniel Kortlan.

Jak już informowaliśmy w poprzednich wydaniach „Kuriera Mławskiego”, w ostatnim czasie w Mławie zatrudnienie uzyskało sporo Ukraińców, a także cudzoziemców innych narodowości. Od stycznia do września ub. r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mławie zarejestrowano 5817 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Oznacza to wzrost o 879 w porównaniu do ubiegłego roku. Największa liczba oświadczeń dotyczyła Ukraińców. Zaobserwowano też wzrost takich dokumentów dla obywateli Białorusi i Mołdawii. W naszym powiecie z końcem września pracowało ponad 2000 cudzoziemców.
Jak dużo jest ich zatrudnionych w LG? - Odsetek obcokrajowców, głównie Ukraińców, nie jest duży, to około 3% stanu zatrudnienia. Praktycznie oznacza to, że około 70 Ukraińców jest zatrudnionych u nas na zasadzie tak zwanego outsourcingu, czyli przez firmę zewnętrzną – objaśnia Daniel Kortlan. I dodaje, że czasem znalezienie pracowników, bez posiłkowania się obcokrajowcami, nie jest łatwe. - Potrzebujemy tych dodatkowych pracowników, bo coraz trudniej o „zasoby ludzkie” na lokalnym rynku, między innymi z uwagi na program 500 plus – informuje doradca zarządu w mławskim zakładzie LG. Jego zdaniem ukraińscy pracownicy są generalnie tak samo wydajni i odpowiedzialni jak Polacy.

Warto dodać, że w ostatnim czasie z taśm mławskiej fabryki schodzi coraz więcej asortymentu.

- W całym roku 2017 produkcja wzrosła o 37% w stosunku do roku poprzedniego. Oczywiście, produkujemy wiele różnych modeli, na które jest większy czy mniejszy popyt, zatem ten wzrost rozkłada się różnie w zależności od modelu i technologii produkcji. Obecnie, produkujemy głównie większe modele, powyżej 42 cali. Największy nasz model ma 86 cali. A najbardziej zaawansowana technologia to OLED. Z modeli wyprodukowanych w tej technologii jesteśmy najbardziej dumni – przyznaje Daniel Kortlan.

Nasz rozmówca podkreśla, że wolumen produkcji wzrasta znacząco, a wynika to nie tylko z niedawnego przeniesienia całej produkcji telewizorów spod Wrocławia do Mławy, ale także z ogromnego asortymentu, jaki firma ma do zaoferowania. - Ale także z jakości naszych produktów i rozpoznawalnej na całym świecie marki – zaznacza przedstawiciel LG.
I dodaje, że dla koreańskiej spółki, rok 2018 w Mławie także zapowiada się bardzo dobrze. Według planów produkcja powinna wzrosnąć o około 30%, co jest znaczącą wielkością. - Pomogą nam w tym z pewnością tak wielkie wydarzenia sportowe jak olimpiada zimowa w Korei Południowej w lutym, czy Mundial w Rosji w czerwcu – tłumaczy Kortlan.

Robert BartosewiczKomentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pracownik #2444951 | 95.160.*.* 20 lut 2018 23:07

  Nie macie ludzi do pracy ? Zacznijcie płacić za soboty z miesiąca na miesiąc a nie okresy czteromiesięczne . Zacznijcie dawać podwyżki stażowe po kazdym przepracowanym roku a nie po znajomosci jak do tej pory to i ludzie przyjdą pracować

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kacper #2443246 | 95.160.*.* 17 lut 2018 23:34

  Dajcie ludziom godnie zarobić to znajdziecie pracowników. W LG wolą dać grosze, nawet kosztem jakości produkcji. Częsta rotacja pracowników im się opłaca - głupie podejście. A mogą mieć sztywną kadrę. Pod Wrocławiem ludzie nie dali zrobić się w bambuko, za 2500 tyś. na rękę nie mogli tam znaleźć pracowników.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Johny #2441322 | 94.254.*.* 16 lut 2018 07:02

  Niskie pensje też są przyczyną że nie mozna znalesc ludzi do pracy Ludzie robią tu po 12 lat za najniższą krajową bo nie maja znajomisci Na jednym stanowisku są wysokosc wynagrodzenia wacha sie o nawet 30% Bo ktos mial mistrza w rodzinie i przeniósł go do Lg np. w 2009r i dostal podwyzki A drugi bez znajomisci siedzial latami w telekolorze bo nie mial plecow I tak jeden wkreca śrubki za 2100 brutto a drugi za 2600zl . Patologia

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Gosc #2441308 | 91.226.*.* 16 lut 2018 04:20

  W LG nie ma stabilnego zatrudnienia, owszem produkcja wzrasta, ale zarząd sam redukuje ludzi na stanowiskach i zwalnia ich, żeby wyprodukować jak najwięcej, a jak najmniejszym kosztem. Ludzie padają na twarz przy linii za parę groszy, bez należnego szacunku i godnych warunków pracy. Ukraina wydajna? Pracuje z nimi przeszło rok, mam z nimi bezpośredni kontakt... Szkoda gadać...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. MArian #2441282 | 79.184.*.* 15 lut 2018 23:33

  Słaba organizacja pracy, zero motywacji ludzi (tylko zastraszanie i nic więcej) GDZIE JEST PIP?????? Tyle wypadków w ostatnim czasie. Zero reakcji PIP (sądzę że PIP Ciechanów jest za blisko) POGARDA DLA NARODU!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)