Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Na co straży miejskiej pozwalają przepisy?

2014-10-29 13:17:29 (ost. akt: 2014-10-29 13:19:30)

Podziel się:

W wielu miastach Polski coraz bardziej intensywnie i represyjnie wobec kierowców działają straże miejskie. Sprawdź, na co przepisy pozwalają funkcjonariuszom tej służby. Warto wiedzieć, że strażnicy nie mają np. uprawnień do kontroli trzeźwości kierowcy czy przeszukania pojazdu.

Straże miejskie w założeniu miały przede wszystkim pilnować porządku publicznego. Jednak z upływem lat ta mundurowa formacja otrzymywała coraz więcej uprawnień i dziś wielu kierowcom kojarzy się głównie ze służbą kontrolującą prędkość lub wystawiającą mandat za zaparkowane w niewłaściwym miejscu auto. Warto wiedzieć, że straż może sprawdzać prędkość auta tylko w wyznaczonych i oznakowanych punktach. Za przekroczenie prędkości, które zarejestrował fotoradar, mogą wystawić mandat. Poza tym mandat od strażnika miejskiego możemy dostać m.in. za: złamanie zakazu postoju oraz parkowania i zakazu ruchu, a także za niszczenie zieleni (jeśli zaparkujemy np. na trawniku).

Mogą odholować

Nieprawidłowe parkowanie może się skończyć dla kierowcy nie tylko mandatem. Strażnicy mają prawo również założyć blokadę na koła, ale także – co będzie dla ukaranego najbardziej kosztowne – odholować auto. Funkcjonariusze z tego ostatniego sposobu korzystają najczęściej, kiedy ktoś pozostawi samochód właśnie pod zakazem zatrzymywania opatrzonym jeszcze groźbą odholowania pojazdu. Jednak prawo pozwala straży miejskiej wezwać lawetę także w innych przypadkach. Chodzi o te sytuacje, w których zaparkowany samochód stwarza zagrożenie lub utrudnia ruch – np. jest zaparkowany zbyt blisko skrzyżowania lub przejścia dla pieszych. Dlatego też warto uważać, gdzie zostawiamy nasze auto. W przeciwnym wypadku łączny koszt mandatu, opłaty parkingowej i za holowanie może oznaczać wydatek rzędu 500 – 600 zł. Straż ma prawo także zatrzymać do kontroli pojazd, jednak tylko w jednym przypadku – kiedy kierowca nie stosuje się do zakazu ruchu w obu kierunkach. Wówczas strażnik może wylegitymować kierowcę i sprawdzić czy posiada on prawo jazdy i inne dokumenty. Mundurowi są uprawnieni również do kontrolowania kierowców przyłapanych na gorącym uczynku lub bezpośrednio po jego popełnieniu, jeśli złamali oni przepisy dotyczące parkowania i postoju.

Czego nie może
straż miejska?

Należy pamiętać, że strażnicy mają mniejsze uprawnienia wobec kierowców niż policja. Nie mogą np. kontrolować stanu trzeźwości kierowców. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że prowadząca samochód osoba jest nietrzeźwa, mają prawo ją zatrzymać do momentu, kiedy na miejsce przyjedzie policja. Funkcjonariusze straży miejskie nie mogą również dokonywać przeszukania pojazdu ani rzeczy osobistych kierowcy.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB