Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Oszukały ekspedientkę metodą „na przewałkę”. Policja publikuje wizerunek podejrzanych kobiet

2023-12-06 09:26:58 (ost. akt: 2023-12-06 10:03:22)

Autor zdjęcia: KPP w Mławie

Podziel się:

Wydział Kryminalny mławskiej komendy Policji prowadzi postępowanie, dotyczące przestępstwa oszustwa, metodą „na przewałkę”. Podejrzane, to dwie kobiety narodowości romskiej. Oszukały sprzedawcę w jednej z mławskich piekarni. To stara metoda oszustwa, polegająca na odwróceniu uwagi i przekazaniu pokrzywdzonemu tylko części gotówki. Jeden lub kilka banknotów pozostaje w ręku oszusta.

Do kradzieży doszło w połowie listopada. Kamery monitoringu, w jednym z mławskich marketów zarejestrowały kobietę o ciemnej karnacji, która stoi przy stoisku piekarni. Kupuje pieczywo, płacąc banknotem o nominale 200 zł. Ekspedientka podaje pieczywo i wydaje kupującej resztę. Po chwili do lady podchodzi druga kobieta, odwraca uwagę sprzedającej. Kupująca rezygnuje z pieczywa i prosi o zwrot banknotu o nominale 200 zł, oddaje wydaną jej resztę, przeliczając banknoty. Podaje pieniądze ekspedientce. Do kasy trafia jednak tylko część sumy. Banknot 100 – złotowy zostaje bowiem w ręku oszustki. Obie kobiety odchodzą. Ekspedientka orientuje się, że brakuje części pieniędzy dopiero po pewnym czasie. Działającym wspólnie oszustkom grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Oszustwo „na przewałkę”, to stara metoda, którą posługują się złodzieje. Występuje w wielu wariantach. Oszuści, wykorzystując nieuwagę pokrzywdzonego, zastępują banknoty o dużych nominałach, banknotami o znacznie niższym nominale lub chowając banknoty, przekazują pokrzywdzonemu tylko część pieniędzy. Oszuści wykorzystują w tym celu chwilowe zamieszanie, odwracają uwagę pokrzywdzonego.

Sposobem na uniknięcie tego oszustwa, jest dokładne sprawdzenie każdego banknotu i spokojne przeliczenie gotówki. Jeśli sytuacja wiąże się z zamieszaniem, zagadywaniem, odwracaniem uwagi, to dodatkowy sygnał ostrzegawczy.

Osoby, które rozpoznają kobiety, widoczne na filmie z monitoringu lub mają informacje, które mogłyby się okazać pomocne w ustaleniu ich tożsamości, proszone są o pilny kontakt z mławską Policją, tel. 47 703 62 00 lub 47 703 62 04. Taką informację można przekazać anonimowo.
Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB