środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Poloneza czas zacząć! Mława świętuje 105 lat Niepodległej

2023-11-12 12:28:24 (ost. akt: 2023-11-12 12:33:14)

Autor zdjęcia: UM Mława

Podziel się:

Do wspólnego poloneza zaprosili mieszkańców podczas tegorocznych mławskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości burmistrz Sławomir Kowalewski i tancerze Fundacji „Krzewienia Kultury – Zawkrzanie”. W ramach miejskich uroczystości nie zabrakło oczywiście mszy św. i tradycyjnego biegu wokół parku. Byli też goście wyjątkowi – młodzież z niemieckiego Viernheim.

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Świętej Trójcy, koncelebrowana przez mławskich dziekanów: ks. kan. Sławomira Krasińskiego (dekanat wschodni) i ks. prał. dra Kazimierza Ziółkowskiego (dekanat zachodni). Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w tradycyjnym marszu do parku miejskiego, gdzie odbyła się część oficjalna prowadzona przez Annę Welenc-Nawrocką z Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. W poruszających przemówieniach zwrócili się do licznie zgromadzonych Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski i Poseł na Sejm RP Anna Ewa Cicholska.
https://m.wm.pl/2023/11/orig/narodowe-swieto-niepodleglosci-w-mlawie-08-1066960.jpg
– Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Każdy z nas jest odpowiedzialny za ojczyznę: nie moją, nie twoją, za naszą. Potrzeba w tym wszystkim rozsądku, pracy, jedności – i ta Polska będzie, dla nas tu obecnych, dla kolejnych pokoleń. Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy – mówił gospodarz uroczystości, burmistrz Sławomir Kowalewski.
https://m.wm.pl/2023/11/orig/narodowe-swieto-niepodleglosci-w-mlawie-20-1066963.jpg
Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, bez którego nie obchodzilibyśmy dziś tego święta, przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Spotkanie w miejskim parku zwieńczyło wydarzenie wyjątkowe – pod przewodnictwem burmistrza Mławy oraz tancerzy Fundacji „Krzewienia Kultury – Zawkrzanie” z Piotrem Jankowskim na czele, mławianie zatańczyli pięknego poloneza. Podniosłość i elegancja tego narodowego tańca sprawiły, że wszyscy w tym wyczekiwanym momencie poczuli się naprawdę wyjątkowo, a serca wypełniła duma z faktu bycia Polakami.
https://m.wm.pl/2023/11/orig/narodowe-swieto-niepodleglosci-w-mlawie-38-1066966.jpg
O oprawę muzyczną i wokalną uroczystości zadbały Mławska Orkiestra Dęta oraz Zespół Artystyczny Seniorów Cantare. Obchody uświetniły swoją obecnością licznie przybyłe poczty sztandarowe.
https://m.wm.pl/2023/11/orig/narodowe-swieto-niepodleglosci-w-mlawie-49-1066971.jpg
https://m.wm.pl/2023/11/orig/narodowe-swieto-niepodleglosci-w-mlawie-50-1066973.jpg
Mławskie świętowanie 11 listopada, jak co roku, zwieńczył Bieg Niepodległości ulicami wokół parku miejskiego. W jego trzydziestej drugiej edycji powalczyli o laury dzieci w kilku kategoriach wiekowych oraz dorośli w kategoriach open kobiet i mężczyzn.
https://m.wm.pl/2023/11/orig/narodowe-swieto-niepodleglosci-w-mlawie-51-1066975.jpg
W tegorocznych uroczystościach oraz biegu uczestniczyli także goście wyjątkowi: młodzież z zaprzyjaźnionego z Mławą niemieckiego Viernheim, realizująca wspólny projekt edukacyjny z tutejszą Szkołą Podstawową nr 6.

Krzysztof Napierski / KSM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB