Piątek, 19 kwietnia 2024. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Twórczość Mariana Hemara na mławskiej scenie. Zapraszamy na niezwykły spektakl

2023-08-19 11:41:56 (ost. akt: 2023-08-19 11:46:05)

Podziel się:

Jutro, 20 sierpnia w Mławie, na estradzie parku miejskiego, odbędzie się wyjątkowy spektakl muzyczny pn.: „Moje serce zostało we Lwowie, czyli Marian Hemar w Radiu Wolna Europa”.

Artyści – Agata Klimczak-Kołakowska, Bartłomiej Abramowicz i Leszek Zduń – przypomną piosenki, skecze i fragmenty audycji radiowych Mariana Hemara. „Wąsik, ach ten wąsik”, „Upić się warto”, „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Czy pani Marta jest grzechu warta” – utwory tego wybitnego tekściarza były wykonywane m.in. przez Władę Majewską, Mirę Zimińską, czy Mieczysława Fogga.

Spektakl poświęcony jest pracy Hemara w Radiu Wolna Europa i skupia się na tym niezwykle barwnym i ciekawym okresie jego życia. Opowiada o miłości artysty do Lwowa, a przy okazji przybliża fragment jego osobistej, a także polskiej historii.
Spektakl powstał w ramach cyklu „Artyści Andersa” i jest częścią międzynarodowego projektu Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności”. Jego pokaz w Mławie to wynik współpracy Urzędu Miasta Mława z Biurem Wydarzeń Kulturalnych IPN-u.
Za produkcję przedstawienia odpowiada Fundacja im. Romana Kołakowskiego.

A już 26 sierpnia, podczas obchodów rocznicy Bitwy pod Mławą w parku miejskim, o godz. 19.00 zapraszamy na seans filmu „Wielka droga”, z wprowadzeniem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego FINA. Film zawiera archiwalne materiały dokumentalne. Usłyszymy m.in. piękne piosenki, zobaczymy aktorów, komików, piosenkarzy, autorów tekstów, muzyków, którzy stanowili istotny czynnik codziennego życia w oddziałach Andersa, występując przed żołnierską publicznością.

UA/KSM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB