Niedziela, 24 września 2023. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Victor Young Jazz Festival Mława 2023 już we wrześniu! Znamy nazwiska artystów, którzy wystąpią w tym roku

2023-08-15 10:06:14 (ost. akt: 2023-08-15 10:11:39)

Autor zdjęcia: MDK w Mławie

Podziel się:

Podczas konferencji prasowej 10 sierpnia, Kuba Stankiewicz - dyrektor artystyczny festiwalu Victor Young Jazz Festival Mława, ogłosił nazwiska artystów, którzy już 22 i 23 września wystąpią w Mławie. To będzie nie tylko święto muzyki ale też okazja do posłuchania doskonałych instrumentalistów w świetnym repertuarze, interesujące wydarzenie, na które składać się będą konferencje, debaty, wystawa, aukcja oraz spotkania z artystami.

Mławskie korzenie Victora Younga
Victor Young to wspaniały muzyk i kompozytor, autor ścieżek dźwiękowych wielu filmów zrealizowanych w Hollywood. Urodził się 8 sierpnia 1899 r. w Chicago jako Abi Young w rodzinie pochodzących z Mławy polskich Żydów. Po śmierci matki w 1908 r. przyjechał wraz z siostrą Helen do Polski, by tu kształcić się w Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Jako Wiktor Jung zadebiutował w Filharmonii Warszawskiej. W 1920 r. wyjechał do Paryża, a stamtąd – już na zawsze – do Stanów Zjednoczonych.
Przez 20 lat w hollywoodzkiej Fabryce Snów napisał muzykę do ponad 300 filmów. 22 razy był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej – Oscara. Dwukrotnie – w 1940 i 1941 r. – otrzymał cztery nominacje. Statuetkę dostał dopiero pośmiertnie za muzykę do filmu „W 80 dni dookoła świata” (1956 r.) w reżyserii Michaela Andersona. Niektóre jego melodie zyskały status przebojów, a nieśmiertelność zapewnili im jazzmani. Jest autorem lub współautorem takich melodii jak „I Don't Stand A Ghost Of A Chance With You”, „Beautiful Love”, „My Foolish Heart”, „When I Fall In Love”, „Sweet Sue, Just You” i „Love Letters”. Najsłynniejszą kompozycją Younga w jazzowym świecie jest „Stella By Starlight”, którą między innymi rozsławił Miles Davis. Zmarł na atak serca w 1956 r. w Palm Springs.

Skwer Victora Younga w Mławie
Jednym z elementów Victor Young Jazz Festival w roku 2021 było odsłonięcie pamiątkowego postumentu na Skwerze Victora Younga w naszym mieście. Tablica ze zdjęciem kompozytora zawiera najważniejsze informacje na temat bohatera tego cyklicznego wydarzenia kulturalnego.
Postument na skwerze u zbiegu ulic Długiej i Płockiej odsłonili współtwórcy mławskiego festiwalu jazzowego: dyrektor artystyczny i pianista Kuba Stankiewicz, Grażyna Janusz (prezes) i Ewa Banaś z Fundacji For Art, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Mławie Edyta Suszek, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława Magdalena Grzywacz i wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik. Podczas uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć przybyłych na festiwal miłośników jazzu – mieszkańców Mławy i gości z Polski.
https://m.wm.pl/2023/08/orig/dsc01114-1025761.jpg
V edycja Festiwalu
Organizatorami 5. edycji Victor Young Jazz Festival jest samorząd Mławy, Fundacja For Art, Miejski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna, a współorganizatorami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury i Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
— Od pięciu lat wczesną jesienią Mława żyje Victor Young Jazz Festiwalem. Cieszy mnie fakt, że wydarzenie to zagościło na stałe w kalendarzu imprez miejskich. Ten Festiwal jest ważnym projektem promującym – z jednej strony twórczość Victora Younga i kulturę wyższą, z drugiej – nasze miasto — mówił podczas konferencji Sławomir Kowalewski burmistrz Mławy. — Ten Festiwal ma już ogromną renomę, jest to wyjątkowe widowisko artystyczne. Po raz drugi wydarzenie odbędzie się w murach Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie, ze względu na remont sali kinowej w Miejskim Domu Kultury. Inicjatorem Victor Young Jazz Festival jest Kuba Stankiewicz i dzięki jego zaangażowaniu gośćmi wydarzenia są muzycy najwyższego formatu.

Czeka nas wiele atrakcji
Program całego festiwalu zapowiada się niezwykle ciekawie! Zaczynamy w piątek 22 września o godzinie 15:00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie.
Andrzej Winiszewski – dziennikarz Radia Zachód, wykładowca akademicki i niekwestionowany ekspert odnośnie do jazzu w filmie – ponadto nasz przyjaciel i konferansjer – zaproponuje nam filmową przygodę z dobrą muzyką w tle. Na pokaz zapraszamy do Sali Etiuda.O 17:30 otwarcie festiwalu, a tuż po nim koncert Wojciecha Staroniewicza „Strange Vacation”. Około 19:45 zapraszamy na otwarcie wystawy pokonkursowej „Muzyką malowane” w foyer PSM, a o 20:00 – na koncert Babiego Lata, najnowszej formacji pod kierownictwem liderów: Anny Marii Jopek oraz Piotra Wojtasika.
W sobotę 23 września 2023 r. o godzinie 14:00 zapraszamy na otwarcie retrospektywnej wystawy plenerowej „Pięć lat Victor Young Jazz Festival Mława” w parku miejskim. O 16:00 w foyer Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie zapraszamy na koncert młodych muzyków „Dźwiękami Victora Younga”, a o 17:30 w tym samym miejscu zostaną wręczone nagrody laureatom konkursu „Muzyką malowane”.
Sobotnie koncerty rozpocznie o godzinie 18:00 występ międzynarodowego składu Arnona Platy’ego, Hagaia Amira (obaj z Izraela) oraz Sebastiana Frankiewicza i Kuby Stankiewicza (Polska). W przerwie między koncertami zorganizujemy tradycyjnie aukcję prac dzieci namalowanych w konkursie „Muzyką malowane”. Dochód z aukcji jak zawsze przekażemy na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka. Festiwal zakończy występ Big Bandu ze Śląska pod kierownictwem Grzegorza Nagórskiego, prawdopodobnie najlepszego big bandu w Europie!

Bilety na wydarzenie będą dostępne od 16 sierpnia w kasie MDK-u oraz na stronie biletyna.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB