środa, 19 czerwca 2024. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Policjanci apelują o ostrożność podczas prac polowych

2023-08-01 16:39:08 (ost. akt: 2023-08-01 16:42:16)
żniwa

żniwa

Autor zdjęcia: PAP

Podziel się:

Rozpoczął się sezon prac polowych. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność. Uważajmy przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych, ale także podczas transportu, dojazdu, czy powrotu z pola. Pamiętajmy, że obsługa maszyn rolniczych wymaga dużego doświadczenia, rozwagi i ostrożności, a zlekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu tego typu sprzętu, może mieć tragiczny finał.

Żniwa to najbardziej pracowity okres w roku dla rolników. Na polach pracują kombajny, dlatego na drodze często możemy spotkać te przejeżdżające maszyny. Kombajny poruszają się z małą prędkością. Może się zdarzyć, że za nimi utworzy się kolumna samochodów. Niecierpliwi kierowcy często próbują wyprzedzić kombajn, jednak wówczas powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Operatorzy kombajnu, jeżeli mają taką możliwość, powinni zjeżdżać na prawe pobocze, aby przepuścić kierujących autem. Ponadto podczas przejazdu drogą powinni heder holować z tyłu. Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu. Za to wykroczenie policjant może nałożyć mandat w wysokości do pięciuset złotych.

Jadąc takim pojazdem należy także pamiętać o obowiązkowym włączeniu światła błyskowego barwy żółtej. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów o ruchu drogowym i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne, takie jak sprawnie działająca sygnalizacja świetlna, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz bezpieczną kabinę.

Mławscy policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że dla każdego jest miejsce na drodze. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów, wyobraźnia oraz wzajemny szacunek na drodze jest kluczem do bezpieczeństwa.

podkom. Aneta Prusik

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB