Wtorek, 18 czerwca 2024. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Fałszywe faktury za 64,5 mln zł. Służby zatrzymały 6 osób

2023-05-24 07:57:50 (ost. akt: 2023-05-24 07:59:02)

Autor zdjęcia: KAS

Podziel się:

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP), pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, zatrzymała 6 osób. Podejrzane są o wystawienie fałszywych faktur za ponad 64,5 mln zł. To kolejny wątek w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się praniem pieniędzy. Funkcjonariusze zatrzymali 5 mężczyzn i kobietę w woj. mazowieckim.

„Puste" faktury i fikcyjne firmy
Zatrzymani byli członkami grupy, która wprowadzała do obrotu fikcyjne faktury VAT. Grupa tworzyła sieć firm, które wystawiały puste faktury, dokumentujące zakup i sprzedaż artykułów tekstylnych oraz innych towarów.
Fikcyjne spółki były rejestrowane na obywateli Ukrainy i Polski. Wśród członków grupy są m.in. obywatele narodowości polskiej, nigeryjskiej i wietnamskiej.
 
Kolejny wątek w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej
To kolejne zatrzymania w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej. Na ślad jej działalności trafiono podczas jednej z kontroli na Wólce Kossowskiej.
Członkowie grupy nie tylko wystawiali nierzetelne faktury, ale również zajmowali się „praniem pieniędzy". Wykorzystywali w tym celu rachunki bankowe do płatności walutowych za towary z Chin. W ten sposób mogli wyprać ponad 325 mln zł.
 
6 osób z zarzutami
Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw podatkowych i przestępstw fakturowych.
Zostali objęci dozorem Policji oraz poręczeniami majątkowymi. Do sądu trafiły wnioski o tymczasowy areszt dla 3 osób.
Śledztwo ma charakter rozwojowy. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

red/KAS

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB