Poniedziałek, 17 czerwca 2024. Imieniny Laury, Leszka, Marcjana

Haker przejął konto mławianki na profilu społecznościowym

2023-05-18 15:48:20 (ost. akt: 2023-05-18 15:49:16)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Podziel się:

Przejęcie słabo zabezpieczonego konta na profilu społecznościowym, to dla hakerów nic trudnego. Podszywając się pod użytkownika konta, z komunikatora wysyłają do znajomych z profilu prośby o szybki przelew. To powszechnie znany sposób działania przestępców – mimo to niestety nadal działa.

Wczoraj, w ten właśnie sposób straciła pieniądze siostra mieszkanki Mławy. Haker włamał się na konto mławianki i korzystając z komunikatora, przesyłał do znajomych kobiety wiadomości z prośba o pożyczkę, poprzez udostępnienie kodu do szybkich płatności elektronicznych. Jedna z tych osób - siostra zgłaszającej, niczego nie podejrzewając wysłała oszustowi 1800 zł. Gdy kobiety zorientowały się, że pieniądze zasiliły konto hakera, zdecydowały się powiadomić policję.

To dość powszechna metoda działania internetowych przestępców. Aby się przed nią uchronić, wystarczy zastosować jedną, prostą zasadę. Nigdy nie udostępniać kodów szybkich płatności elektronicznych, na podstawie prośby wysłanej z komunikatora. Jeśli chcemy pomóc znajomemu, zweryfikujmy informację. Wystarczy zadzwonić, porozmawiać. Nigdy nie działajmy pod wpływem presji czasu lub impulsu. Nie warto ryzykować.

źródło: KPP Mława
red.
redakcja@kuriermlawski.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB