Wtorek, 18 czerwca 2024. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

ZUS zaprasza płatników składek na dzień otwarty

2023-05-18 08:02:56 (ost. akt: 2023-05-18 08:04:19)

Autor zdjęcia: ZUS

Podziel się:

W najbliższą sobotę tj. 20 maja 2023 roku ZUS Oddział w Płocku zaprasza płatników składek na salę obsługi klienta w sprawie rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pracownicy pomogą wypełnić i wysłać niezbędne dokumenty.

W sobotę, 20 maja 2023 roku w godzinach od 9:00 do 14:00 płocki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Inspektorat w Ostrołęce zapraszają wszystkich płatników składek, którzy nie złożyli rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok.

- W czasie dnia otwartego pracownicy odpowiedzą na pytania przedsiębiorców w zakresie rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, sprawdzą jakie dokumenty płatnik przekazał do ZUS oraz pomogą w wypełnieniu i wysłaniu niezbędnych dokumentów, aby rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok było prawidłowe – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA za kwiecień 2023 roku. Natomiast w przypadku opłacania składek za siebie i inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) na druku ZUS RCA.

- Roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok. Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia. Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. Jednocześnie wskazano, że jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku – tłumaczy rzecznik.

Dzień otwarty w zakresie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej rozpocznie się o 9:00 i potrwa do 14:00 w placówkach ZUS:

- Oddział w Płocku, Płock, al. Piłsudskiego 2b,
- Inspektorat w Ostrołęce, Ostrołęka, ul. Kuklińskiego 3.

dodatkowo:

- w terminie od 17 do 19 maja 2023 r. sale obsługi klientów  w Oddziale w Płocku oraz wszystkich terenowych jednostkach będą otwarte do  godz. 16.00 wyłącznie dla klientów zainteresowanych rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej.

ZUS

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB