Poniedziałek, 27 maja 2024. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Majówka w Skansenie – beztroska biesiada na powietrzu

2023-05-03 16:35:46 (ost. akt: 2023-05-03 16:36:59)

Autor zdjęcia: Muzeum Wsi Mazowieckiej

Podziel się:

1 maja 2023 roku rozpoczęła się Majówka w Skansenie. W tym czasie sierpeckie Muzeum przerodziło się w miejsce, w którym każdy może swobodnie bawić się na świeżym powietrzu. Bogaty program sprawia, że to wydarzenie staje się coraz bardziej atrakcyjną propozycją zarówno dla mieszkańców regionu, jak i turystów z różnych zakątków Polski.

Majówka w Skansenie nawiązuje do dawnych majowych form spędzania czasu na łonie natury. Podczas spotkania wszyscy odwiedzający mieli okazję zaznać beztroskiej zabawy oraz poznać bliżej obyczaje naszych przodków. W trakcie całej imprezy w zagrodach chłopskich turyści podziwiali starannie przygotowane prezentacje dawnych zajęć domowych i gospodarskich związanych m.in. z wykonywaniem firanek z papieru, szydełkowaniem, kowalstwem, szewstwem, czy gręplowaniem wełny. Nie obyło się bez pokazów wiosennych prac polowych, takich jak orka, bronowanie, czy sadzenie ziemniaków. Dla najmłodszych przygotowano dawne gry i zabawy wiejskie. Na scenie amfiteatru uczestnicy Majówki w Skansenie zapoznali się z twórczością wyjątkowego zespołu folklorystycznego Piskorze, który przybliżył piękno muzyki ludowej.

Na terenie Skansenu odbył się również kiermasz produktów regionalnych i rękodzielniczych, gdzie zainteresowani mogli skosztować pysznych potraw przygotowanych m.in. przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz indywidualnych pasjonatów kuchni tradycyjnej. W trakcie Majówki w Skansenie każdy obecny z pewnością zapoznał się z dawną kulturą chłopską i wyjątkowo spędził czas, podziwiając rękodzieła oraz poznając pyszne regionalne smaki.

Pierwszy dzień Majówki w Skansenie był bez wątpienia fascynujący dla wszystkich. Teren całej ekspozycji, przygotowane pokazy oraz koncerty były inspirujące i ukazały zarówno dzieciom, jak i dorosłym świat folkloru, tradycji oraz kultury dawnych mieszkańców wsi. W wydarzeniu uczestniczyło prawie 5000 osób. Wszystkich chętnych zapraszamy na kolejne atrakcje w drugi dzień Majówki w Skansenie 03.05.2023r. Zagra orkiestra dęta, odbędzie się pokaz przygotowywania kokard narodowych.

A już 07.05.2023 roku w Skansenie odbędzie się Myśliwskie gotowanie na polanie. Będzie to prawdziwa uczta dla podniebienia. Do zobaczenia!

źródło: Muzeum Wsi Mazowieckiej
red.
redakcja@kuriermlawski.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB