Wtorek, 18 czerwca 2024. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

25 osób zatrzymanych. KAS i CBŚP zlikwidowały tytoniową grupę przestępczą [ZDJĘCIA]

2023-04-25 18:12:33 (ost. akt: 2023-04-25 18:15:44)

Autor zdjęcia: KAS

Podziel się:

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), pod nadzorem Lubelskiego Pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, przejęły ponad 2 tony tytoniu oraz urządzenia do produkcji i pakowania papierosów. Grupa przestępcza produkowała i handlowała papierosami, działała również za granicą. 

Kontrole w sześciu województwach
Funkcjonariusze KAS z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie oraz Zarządu w Lublinie i Gdańsku (CBŚP), pod nadzorem Lubelskiego Pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej w Lublinie, przeszukali 47 domów, mieszkań, biur i innych obiektów w woj. lubelskim, lubuskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i podlaskim, gdzie produkowano, przechowywano i skąd dystrybuowano papierosy i tytoń bez polskich znaków akcyzy.


Efekty przeszukań
Funkcjonariusze znaleźli ponad 2 tony tytoniu i prawie 13 tys. szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Nielegalne papierosy były produkowane w Polsce lub przemycane z Białorusi. 

Zabezpieczyli maszyny do produkcji, paczkowania i foliowania papierosów i komponenty do ich produkcji oraz laptopy, telefony komórkowe, samochody i dokumentację.

Straty budżetu państwa związane z nielegalną produkcją papierosów są szacowane na ok. 200 mln zł.


Międzynarodowa grupa przestępcza
Grupa działała od 2015 r., nie tylko w Polsce.
Członkowie grupy przemycali wyroby tytoniowe do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Korzystali w tym celu z firm transportowych, zarejestrowanych wyłącznie na potrzeby przestępczej działalności.

W rozpracowaniu grupy przestępczej pomogła brytyjska służba HM Revenue & Customs.

Nie tylko papierosy i tytoń
Podczas przeszukań posesji, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli broń palną, amunicję oraz środki odurzające. Zabezpieczyli także 1,3 mln zł, pieniądze były ukryte w domu członka rodziny jednego z podejrzanych.

Zatrzymania, zarzuty
25 osób zatrzymano. Zostały przesłuchane w Prokuraturze Krajowej w Lublinie.
24 zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i zarzuty karne skarbowe, w tym jednej osobie postawiono zarzut kierowania grupą. Ponadto, jedna osoba usłyszała zarzut prania pieniędzy i utrudniania postępowania.

Zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad 10 mln zł.
Decyzją sądu, 10 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.
Sprawa jest rozwojowa. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

źródło: KAS

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB