Piątek, 24 maja 2024. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Potrącenie pieszego na ul. Napoleońskiej. Poszkodowany trafił do szpitala z urazem głowy

2023-03-08 11:01:49 (ost. akt: 2023-03-08 11:54:45)
Do potrącenia pieszego doszło na ul. Napoleońskiej w Mławie

Do potrącenia pieszego doszło na ul. Napoleońskiej w Mławie

Autor zdjęcia: KPP Mława

Podziel się:

— W czwartek 2 marca na ul. Napoleońskiej w Mławie doszło do potrącenia 23-letniego mężczyzny, przechodzącego przez przejście. Z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala w Mławie. Kierowca audi tłumaczył, że nie zauważył pieszego — czytamy w komunikacie KPP Mława.

— Jak wynika z ustaleń interweniującego patrolu ruchu drogowego, kierujący audi, 23-letni mieszkaniec Mławy, jadąc w kierunku Wólki, nie zauważył przechodzącego przez przejście mężczyzny. W wyniku potrącenia pieszy doznał urazu głowy i został przewieziony do szpitala w Mławie. Po udzieleniu mu pomocy medycznej, jeszcze tego samego dnia opuścił szpital. Kierowca audi był trzeźwy. Podczas interwencji policjanci zatrzymali kierującemu uprawnienia do kierowania. Trwają dalsze czynności policji — relacjonuje asp. szt. Anna Pawłowska, rzeczniczka prasowa komendy powiatowej policji w Mławie.

Policja apeluje o zachowanie ostrożności w pobliżu przejść dla pieszych – bezpieczeństwo zależy od każdego z uczestników ruchu drogowego, a więc zarówno od pieszych, jak i kierujących pojazdami.

— Zgodnie z art. 26. Ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (…)”. Natomiast „Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.”, tak wynika z art. 13 Ustawy Prd — zauważa oficer prasowa mławskiej policji.

Do zachowania szczególnej ostrożności są zatem zobowiązani zarówno kierowcy, jak i piesi. — Tymczasem kierowcy narzekają na pieszych, którzy wchodzą na jezdnię tuż przed maską pojazdu, nie używają elementów odblaskowych, stoją w pobliżu przejścia dyskutując ze znajomym, wchodzą na przejście z telefonem przy uchu, nie upewniając się o bezpieczeństwie. Piesi skarżą się z kolei, że kierowcy „jeżdżą im po piętach”, nie ustępują pierwszeństwa, parkują w pobliżu przejścia albo prawie na samym przejściu dla pieszych — dodaje asp. szt. Anna Pawłowska.

— Takich sytuacji można uniknąć, należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy na drodze sami. Przyda się zatem ostrożność, wyobraźnia i uwaga na drodze - do której odwołuje się nowa akcja informacyjna pn. „Na drodze – patrz i słuchaj”. Celem działań jest uświadomienie uczestnikom ruchu jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz przestrzeganie szczególnej ostrożności podczas korzystania z drogi — czytamy w komunikacie KPP Mława.

red, źródło: KPP Mława


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB