środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Izotop radioaktywny w mławskiej szkole! [zdjęcia]

2023-02-16 14:01:17 (ost. akt: 2023-02-16 15:50:49)
Przybyłe na miejsce jednostki ratownictwa chemicznego z Ciechanowa i Warszawy wyeliminowały poziom zagrożenia

Przybyłe na miejsce jednostki ratownictwa chemicznego z Ciechanowa i Warszawy wyeliminowały poziom zagrożenia

Autor zdjęcia: Czytelnik Nowego Kuriera Mławskiego

Podziel się:

MŁAWA\\\ Na terenie Zespołu Szkół nr 1, podczas prowadzonych porządków w czasie trwających ferii zimowych, znaleziono izotop radioaktywny Cez-137. — Przybyłe na miejsce jednostki ratownictwa chemicznego z Ciechanowa i Warszawy wyeliminowały poziom zagrożenia. Promieniowanie nie zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób — informuje komenda powiatowa policji w Mławie, która prowadzi postępowanie w tej sprawie.


W środę 15 lutego około południa dyżurny mławskiej komendy policji otrzymał informację, że na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Mławie przy ul. Z. Morawskiej znaleziono puszkę z zawartością substancji promieniotwórczej.

— Na miejscu policjanci ustalili, że podczas przeprowadzanych porządków w sali chemicznej, została rozszczelniona ołowiana puszka z radioaktywnym izotopem Cez – 137, który zaczął wydzielać promieniowanie — mówi asp. Aneta Prusik z komendy powiatowej policji w Mławie.

— Przybyłe na miejsce jednostki ratownictwa chemicznego z Ciechanowa i Warszawy wyeliminowały poziom zagrożenia. Promieniowanie nie zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób. W szkole nie było uczniów w związku z trwającymi na terenie woj. mazowieckiego feriami zimowymi. Zabezpieczony środek chemiczny przechowywany był w szkole od około 30 lat i służył jako pomoc naukowa do szkoleń dydaktycznych. W danej sprawie wszczęto postępowanie z art. 163 § 1 pkt. 4 – sprowadzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób w postaci wyzwolenia promieniowania jonizującego — dodaje rzeczniczka KPP Mława.

red

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB