Wtorek, 18 czerwca 2024. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Zachowaj ostrożność podczas zakupów

2022-12-05 09:58:37 (ost. akt: 2022-12-05 10:00:09)
Wzmożone zakupy przedświąteczne to doskonałe warunki dla wszelkiego rodzaju oszustów

Wzmożone zakupy przedświąteczne to doskonałe warunki dla wszelkiego rodzaju oszustów

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Przed Świętami Bożego Narodzenia kupujemy więcej. Już teraz szukamy prezentów, a sprzedający zachęcają promocjami. Wzmożony ruch w handlu wiąże się niestety z większym ryzykiem. Oszuści i złodzieje z tego ruchu korzystają.

Jesienne wyprzedaże to czas, kiedy wyjątkowo chętnie robimy zakupy licząc na duże rabaty. W centrach i galeriach handlowych jest wtedy znacznie więcej klientów niż zazwyczaj, a złodzieje kieszonkowi często wykorzystują nieuwagę i pośpiech kupujących.
Szczególną ostrożność należy zachować także podczas zakupów przez Internet, by nie stać się łatwym celem dla cyberprzestępców.

Kupuj bezpiecznie w sklepach stacjonarnych

Zachęceni licznymi promocjami wpadamy w wir zakupów. Przy kasie okazuje się, że nie mamy jak zapłacić, za wymarzony zakup, ponieważ z naszej torebki „zniknął” portfel, a wraz z nim dokumenty, gotówka i karty kredytowe. By uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji musimy zachować podstawowe zasady ostrożności.
Nigdy nie zostawiajmy portfeli czy telefonów komórkowych na sklepowych ladach, a podczas płacenia za zakupy, nie pokazujmy, że mamy przy sobie większą ilość gotówki.
Mężczyźni nie powinni chować portfeli do tylnej kieszeni spodni, a kobiety powinny zwracać uwagę na to, by ich torebki znajdowały się zawsze z przodu, w zasięgu wzroku, z głęboko schowanym portfelem i zasuniętym zamkiem.
Wzmożoną uwagę zachowajmy również na parkingach w okolicach centrów handlowych. Bezwzględnie pamiętajmy o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz wartościowych rzeczy, które mogą skusić złodzieja.

Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas zakupów w Internecie

Handel w sieci cieszy się niezmierną popularnością. Niestety mimo szeregu zalet zakupów przez Internet musimy zachować szczególną ostrożność i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa, ponieważ cyberprzestępcy nie próżnują i wymyślają nowe metody, by nas oszukać. Aby nie stać się dla nich łatwym celem:
— Unikajmy robienia zakupów w miejscach publicznych za pomocą tabletu lub smartfona w otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych w niepowołane ręce.
— Często zmieniajmy hasła, które wprowadzamy logując się do serwisów internetowych, by zminimalizować ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod nas podszywa.
— Nie reagujmy na tzw. super okazje i nie poddajmy się presji czasu.
— Uważajmy na fałszywe sklepy internetowe. Zamawiając wybrany przedmiot zwróćmy uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytajmy dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z usług którego zamierzamy skorzystać.
— Zanim wpłacimy pieniądze na wskazane konto, rozważmy bezpieczniejszą opcję płatności przy odbiorze.
— Oczekując na przesyłkę uważajmy na tzw. wiadomości phishingowe od cyberoszustów, którzy podszywając się pod firmy kurierskie, rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail czy SMS-y, które często zawierają informację np. o niedopłacie do przesyłki lub o możliwości śledzenia przesyłki po kliknięciu w przesłany link. Kiedy w niego klikniemy, by np. dokończyć zlecenie usługi lub aby pobrać plik z informacją o statusie przesyłki, nasze urządzenie zostaje zainfekowane oprogramowaniem, które wykrada dane uwierzytelniające dostęp do bankowości elektronicznej, kont pocztowych czy mediów społecznościowych.
— Pamiętajmy zatem, aby nie klikać w linki przesyłane w podejrzanych wiadomościach, nie pobierać załączników, a przede wszystkim unikać dokonywania w ten sposób jakichkolwiek płatności!
— Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub pomimo, że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie Policję.

Nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego sami nie stwarzajmy mu takiej szansy. W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja lub cyberoszusta, niezwłocznie należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji.
Informacja Policji


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB