Niedziela, 25 lutego 2024. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Ruszyła budowa Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie

2022-12-01 11:40:37 (ost. akt: 2022-12-01 12:01:15)

Autor zdjęcia: archiwum Nadleśnictwa Dwukoły

Podziel się:

Prace przy budowie Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie nabrały tempa i widać już fundamenty poszczególnych obiektów infrastruktury.

Budowana w Krajewie zagroda ma być kolejnym elementem działania o charakterze dobrych praktyk, związanych z kompleksową ochroną żubra Bison bonanus w Polsce.

Zagroda budowana jest na powierzchni 8,2 ha na terenie dawnej szkółki leśnej w Krajewie. W swoim zasięgu obejmie szereg obiektów infrastruktury niezbędnej do stworzenia jak najlepszych warunków bytowania tu „Króla puszczy”.

Podstawowymi elementami infrastruktury będą: budynek gospodarczy, platforma widokowa, paśnik, koryta paszowe z zadaszeniem, zagroda kwarantannowa, paśnik w zagrodzie kwarantannowej, odłownia, brama wizytowa, ogrodzenie zewnętrzne, tablice informacyjne oraz szereg drobniejszych elementów.
Szacowane koszty przedsięwzięcia to około 6,1 mln zł.

Inwestycja będzie finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” (1.914.300 zł.), Środków Funduszu Leśnego (1.600.000 zł.) oraz pozostałych Środków Lasów Państwowych(2.500.000 zł.)
Przetarg na budowę zagrody wygrała firma P.P.H.U. „Rostkowscy” S.C. J. i W. Rostkowscy z Olszewo-Borki.

Pierwsze efekty prac budowlanych w zagrodzie są już widoczne. Powstały fundamenty budynku gospodarczego wystające ponad grunt. To duży budynek spełniający funkcję stodoły, chłodni, miejsca przygotowania i magazynowania pasz.

W innym miejscu przyszłej zagrody widoczna jest żelbetowa konstrukcja platformy widokowej. To również duży obiekt o wymiarach 26 x 4 m z trzypoziomową wieżą w środkowej części. Taras umożliwi zwiedzającym obserwację żubrów w zagrodzie. Konstrukcja przystosowana będzie również do wizyt osób niepełnosprawnych.

Wzrok przyciągają zgromadzone na placu budowy specjalne przęsła i słupy ogrodzenia zewnętrznego. Ta konstrukcja musi być szczególnie wytrzymała, by sprostać naporowi żubrów, których masa niejednokrotnie osiąga 1000 kg.

Wszystkie elementy Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu jak najlepszego dobrostanu dla stada żubrów, które będą w nim bytowały, ale i jednocześnie w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu odwiedzających zagrodę ludzi.

Wsiedlenie stada zaplanowane jest na ostatni kwartał przyszłego roku. Z wstępnych ustaleń wynika, że możemy spodziewać się pierwszego stada w liczbie 5 sztuk (byk, 3 krowy i ciele). O postępach prac będziemy państwa informować w kolejnych artykułach.

Budowa Pokazowej Zagrody Żubrów w Nadleśnictwie Dwukoły realizowana jest w ramach projektu „Kompleksowa ochrona Żubra w Polsce” w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Partnerami realizującymi wspólnie projekt jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Białowieski Park Narodowy oraz 25 jednostek Lasów Państwowych.
Rzecznik prasowy Nadleśnictwa Dwukoły Jacek Folborski


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB