Czwartek, 29 lutego 2024. Imieniny Lecha, Lutomira

Janusz Prusinowski z Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego

2022-11-28 09:40:00 (ost. akt: 2022-11-28 09:45:08)
Janusz Prusinowski został jednym z dziesiątki laureatów tegorocznej Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego

Janusz Prusinowski został jednym z dziesiątki laureatów tegorocznej Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego

Autor zdjęcia: materiały UMM

Podziel się:

Janusz Prusinowski – skrzypek, śpiewak, harmonista, cymbalista, kompozytor i animator kultury z Mławy – został jednym z dziesiątki laureatów tegorocznej Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Jego kandydaturę w XXIII edycji konkursu zgłosiło Miasto Mława. Gratulujemy!

Nagrodę laureat odebrał podczas gali w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie w poniedziałek 21 listopada 2022 r. Gratulacje w imieniu Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego złożyła mu Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława Magdalena Grzywacz.

„Dziękuje bardzo Wszystkim, którzy przyczynili się i przyczyniają wciąż do tej nagrody, […] którzy inspirują i wspierają moje muzyczne i taneczne wariactwo na mazowieckich ścieżkach. Syn Gabriel towarzyszył mi dzielnie. Piękny prezent imieninowy” – napisał na swoim profilu facebookowym Janusz Prusinowski.

Janusz Prusinowski jest jednym z prekursorów odrodzenia muzyki wiejskiej. Multiinstrumentalista i kompozytor współpracował z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Narodowym.

Jest współtwórcą muzyki do filmu „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego. Z żoną prowadzi teatr-wydawnictwo „Słuchaj Uchem”. Jest współautorem interaktywnych spektakli muzycznych oraz płyt z muzyką dla dzieci.

Założył „Janusz Prusinowski Trio / Kompania”. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”.

Jury konkursu doceniło m.in. jego zasługi na rzecz rozwoju i promocji województwa mazowieckiego, w tym m.in. muzykowanie w Bractwie Ubogich, współzałożenie i współprowadzenie Domu Tańca w Warszawie, przywracanie do żywej praktyki pieśni z lirą korbową śpiewanych w dawnych czasach przez lirników i dziadów wędrownych, tworzenie programu edukacyjnego „Janko Muzykant”, tworzenie muzyki teatralnej opartej na muzyce tradycyjnej, promowanie tradycyjnej muzyki Mazowsza w licznych projektach międzynarodowych, prowadzenie licznych koncertów w szkołach podstawowych i średnich Mławy i Mazowsza Północnego, realizację warsztatów internetowych „W Sieci Mazurka” czy projektu „Mazowsze Północne – Ziemia Nieznana”.

To tylko niewielki wycinek bogatego dorobku i działalności Janusza Prusinowskiego. Serdecznie gratulujemy nagrody i życzymy dalszych sukcesów oraz twórczych inspiracji!
MG, KN / KSM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB