Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Konta bankowe coraz popularniejsze wśród seniorów

2022-11-17 09:39:32 (ost. akt: 2022-11-17 09:48:06)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Ponad 76 proc. seniorów otrzymuje emeryturę lub rentę na konto bankowe, a liczba cały czas rośnie. Pozostali dalej korzystają z usług listonosza. — Świadczenie wypłacane na konto bankowe to gwarancja bezpieczeństwa. Szczególnie w okresie zbliżających się świąt — twierdzi Wojciech Ściwiarski, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wybranie przelewu jako formy otrzymywania emerytury lub renty z ZUS staje się coraz popularniejsze. W całej Polsce ZUS przekazuje w ten sposób już 76 proc. świadczeń emerytalno-rentowych.

Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jednak część klientów w dalszym ciągu decyduje, aby wypłaty z ZUS otrzymywać w gotówce.

Osoby starsze coraz częściej stają się ofiarami oszustwa. Trzymanie pieniędzy w domu wiążę się z dużym ryzykiem. Na Mazowszu również widać wzrost przekazywania świadczeń na konto.

— Zakład Ubezpieczeń Społecznych od lat promuje bezgotówkowe formy odbioru świadczeń. Są banki, w których za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko co miesiąc wpływa na nie emerytura lub renta – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Co daje konto w banku?

Posiadanie konta bankowego to oszczędność czasu, nie trzeba już czekać na listonosza. Każdego miesiąca wpływa na nie emerytura lub inne świadczenie z ZUS. Możliwość płatności kartą za zakupy w sklepie czy za lekarstwa w aptece, zamiast gotówką, co w dobie pandemii okazało się bardzo przydatne.

Jeśli gotówka jest potrzebna, można ją  w każdej chwili wypłacić w bankomacie lub w banku. Pieniądze na koncie bankowym są bezpieczne, w porównaniu do oszczędności, które znajdują się w domu — argumentuje rzecznik ZUS.

— Chcemy, aby nasi klienci swobodnie i bez lęku korzystali z rachunków bankowych. Dysponowali swoimi pieniędzmi, nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa – dodaje.

Rachunek bankowy jest bezpieczny i wygodny, a otrzymywanie świadczeń z ZUS na konto w banku, pozwala na bezpieczny dostęp do nich, co jest szczególnie ważne w zbliżającym się czasie świątecznym.

Zmiana sposobu wypłaty świadczeń z ZUS jest bardzo prosta. Można to zrobić:
— osobiście w placówce ZUS lub przez pocztę – na wniosku EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce),
— przez internet na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – na wniosku EZP.

Szczegółowe informacje oraz instrukcja, jak złożyć wniosek, jest dostępna na stronie internetowej kampanii "Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo".
Informacja ZUS

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB