Czwartek, 23 maja 2024. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

By w okresie „Wszystkich Świętych” było bezpiecznie

2022-10-28 10:50:00 (ost. akt: 2022-10-28 11:03:51)

Autor zdjęcia: Pixabay

Podziel się:

Przed nami wyjątkowy czas, związany z uroczystościami Wszystkich Świętych. Od piątku 28 października dla wielu osób rozpoczął się długi weekend trwający do 2 listopada. W tym czasie na drogach zwiększa się ruch. Nad bezpieczeństwem czuwają policjanci.

Znacząco nasila się także ruch przy cmentarzach i w okolicach kościołów, a także na drogach dojazdowych do większych miast. Dlatego też policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących oraz odwiedzających miejsca spoczynku swoich bliskich.

W ubiegłym roku, w okresie Wszystkich Świętych, na drogach powiatu mławskiego nie odnotowano żadnego wypadku drogowego. By zapewnić maksymalne bezpieczeństwo również i w tym roku, na drogi powiatu mławskiego wyruszyły wzmożone patrole ruchu drogowego i prewencji.

Policjanci kontrolują drogi na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonie cmentarzy. Celem jest zapewnienie płynności ruchu oraz natychmiastowa reakcja i pomoc przy rozładowywaniu utrudnień w ruchu.

Policjanci kontrolują stan trzeźwości kierowców, stan techniczny pojazdów, warunki przewozu pasażerów, uprawnienia do kierowania. Zapowiadają bezwzględne kary dla kierowców dopuszczających się wykroczeń drogowych. Podstawowym celem czynności jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz pomoc udzielana wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Policjanci ruchu drogowego oraz prewencji współpracują między innymi ze Strażą Miejską i Gminną. Funkcjonariusze swoim nadzorem obejmują miejsca, gdzie nastąpią czasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego w okolicach cmentarzy i tam gdzie ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty. Na bieżąco dostosowują intensywność działań adekwatnie do natężenia ruchu i uwarunkowań drogowych.

W miejscach spowolnienia i utrudnień mundurowi ręcznie kierują ruchem. Policjanci "drogówki" reagują na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych.

Policjanci przypominają – bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego z nas. Warto zatem zachować rozsądek, wyobraźnię, odpowiedzialność, przyda się też cierpliwość i uprzejmość na drodze. Piesi powinni wyposażyć się w elementy odblaskowe i poruszać się chodnikiem a tak gdzie go nie ma, poboczem, lewą stroną jezdni. Przechodzenie przez jezdnie powinno odbywać się tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub w wyznaczonych w tym okresie miejscach.

Każdy uczestnik ruchu drogowego musi pamiętać, że w sytuacji kierowania ruchem na drodze przez policjanta, należy bezwzględnie stosować się do wydawanych przez niego poleceń.

Odwiedzając groby bliskich, warto także zdawać sobie sprawę z tego, że wśród mijających nas osób, są kieszonkowcy i złodzieje. Nie zabierajmy ze sobą kart płatniczych czy większej ilości gotówki.

Wartościowe przedmioty, takie jak portfel, dokumenty czy telefon trzymajmy w wewnętrznej, zapinanej kieszeni kurtki. Nie zostawiajmy bez nadzoru toreb. Pozostawiając samochód na parkingu nie zostawiajmy w widocznym miejscu toreb lub innych, wartościowych przedmiotów.

Zachowajmy rozsądek, bądźmy uważni. Kieszonkowcy chętnie bowiem skorzystają z chwili naszego roztargnienia. Korzystajmy z pomocy bliskich, by wspólnie odwiedzić groby i służyć sobie nawzajem pomocą.
Asp.szt. Anna Pawłowska / Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB