Niedziela, 25 lutego 2024. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Oszukany na ekogroszku

2022-10-26 14:39:22 (ost. akt: 2022-10-26 14:47:49)
Policja przestrzegają, że oszuści stosują coraz to nowsze metody wyłudzania. I wykorzystują do tego internet i nowe technologie

Policja przestrzegają, że oszuści stosują coraz to nowsze metody wyłudzania. I wykorzystują do tego internet i nowe technologie

Autor zdjęcia: arch. KMP w Elblągu

Podziel się:

62-letni mieszkaniec powiatu mławskiego został oszukany przy zakupie ekogroszku. Ofertę sprzedaży detalicznej znalazł w Internecie. Firma oferowała atrakcyjna cenę i dystrybucję na terenie kraju.

Sezon grzewczy oraz problemy z zakupem węgla i wysoka cena tego towaru, to niestety okazja dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody – zamieszczają w Internecie oferty sprzedaży węgla po atrakcyjnej cenie, podszywają się pod inne firmy. Pobierają zaliczki za towar i transport po czym kontakt się urywa.

Wczoraj - 25 października, do mławskiej Komendy Policji zgłosił się 62-letni mieszkaniec powiatu mławskiego, który został oszukany przy zakupie ekogroszku.

Ofertę sprzedaży detalicznej znalazł w Internecie. Firma oferowała atrakcyjna cenę i dystrybucję na terenie kraju. Z uwagi na dobrą cenę i dostępność towaru, mężczyzna zamówił kilka ton opału. Usłyszał od sprzedającego, że musi wpłacić przelewem zaliczkę oraz 650 zł opłaty za transport, co niezwłocznie uczynił.

Po upływie realizacji dostawy, oszukany mężczyzna starał się odszukać ogłoszenie i firmę. Niestety bezskutecznie. Zdecydował się powiadomić Policję.

W jaki sposób działają przestępcy, wykorzystujący zainteresowanie zakupem węgla przez Internet?

Najczęściej publikują w sieci ogłoszenia dotyczące sprzedaży węgla, ekogroszku bądź pelletu. Surowiec jest zazwyczaj w bardzo atrakcyjnej cenie, a sprzedający obiecuje dostarczyć go w krótkim czasie i na korzystnych warunkach.

Za oferowany węgiel trzeba jednak zapłacić zaliczkę. Po wpłacie pieniędzy kontakt ze sprzedającym się urywa, a zamówiony towar nigdy nie dociera do odbiorcy.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność przy dokonywaniu zakupów w Internecie.

Podstawą jest ograniczone zaufanie podczas zamawiania opału. Super oferta i zaniżona cena to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustwem. Zachowajmy dużą ostrożność oraz zasadę ograniczonego zaufania wobec nieznanych sprzedawców.

Sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy i firmy, którą reprezentuje. Pamiętajmy, że towar cieszący się dużym popytem, to okazja do działania oszustów. Warto zatem zachować ostrożność.
Asp.szt. Anna Pawłowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB