Niedziela, 19 maja 2024. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Rusza Victor Young Jazz Festival Mława '22

2022-09-23 08:30:00 (ost. akt: 2022-09-23 08:39:33)
Dzisiaj rozpoczyna się Victor Young Jazz Festival Mława '22

Dzisiaj rozpoczyna się Victor Young Jazz Festival Mława '22

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Podziel się:

Polscy i europejscy artyści największego formatu, wystawy, aukcja i koncerty, które zadowolą najbardziej wyrafinowane muzycznie gusta – to wszystko czeka na widzów czwartego Victor Young Jazz Festival Mława, który już 23 i 24 września.

Organizatorami imprezy są Miasto Mława, Fundacja For Art, Miejski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Mławie.
Przypomnijmy, bo to już w ten weekend!

Pierwszy dzień – piątek 23 września – rozpocznie panel dyskusyjny „Polscy kompozytorzy w Hollywood” z udziałem muzyków, dziennikarzy, filmowców i dyplomatów – w Sali Koncertowej PSM o godzinie 16:00.

W tym roku będzie okazja posłuchać wyczekiwanego Jana Ptaszyna Wróblewskiego, legenda polskiego jazzu. Usłyszymy go w składzie z Wojciechem Niedzielą (fortepian), Sławomirem Kurkiewiczem (kontrabas) oraz Marcinem Jahrem (perkusja) w inaugurującym festiwal pierwszym koncercie o godzinie 18:00.

Po gwiazdorskim kwartecie wystąpią artyści, których obecność jest kolejnym krokiem w stronę budowy międzynarodowego charakteru festiwalu. Ricardo Pinheiro (Potrtugalia), Massimo Cavalli (Włochy) oraz Eric Ineke (Niderlandy), muzycy tworzący formację Turn Out The Stars zagrają swoje interpretacje utworów niezrównanego Billa Evansa. W repertuarze nie zabraknie jednak także kompozycji Younga.

W sobotę 24 września organizatorzy zapraszają o 16:00 do parku miejskiego na otwarcie wystawy plenerowej „Polscy kompozytorzy w Hollywood”, przygotowywanej przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

Wątek polskich akcentów za oceanem będzie kontynuowany w prelekcji „Jazz na ekranie. Wielka polska czwórka światowej kinematografii – Young, Kaper, Wars, Komeda”, przygotowanej i prowadzonej przez Andrzeja Winiszewskiego.

Po wernisażu prac laureatów konkursu „Malowanie muzyką” oraz podsumowaniu konkursu literackiego „Gdzie są skrzypce Younga” rozpocznie się drugi wieczór koncernowy.

W pierwszej odsłonie – o godz. 18:00 – usłyszymy Quintet Macieja Grzywacza w składzie Maciej Grzywacz – gitara, Tomasz Grzegorski – saksofon tenorowy, Kuba Stankiewicz – fortepian, Konrad Żołnierek – kontrabas, Jakub Grzywacz – perkusja gościnnie z rewelacyjną Joanną Knitter (śpiew).

Wieczór zamknie koncert formacji Q JA VY, czyli Mateusz Q-rek – gitara, Jacek Rodziewicz – saksofon barytonowy, Maciej Sikała – saksofony tenorowy i sopranowy, Filip Torres – gitara basowa, Paweł Dobrowolski – perkusja, Jose Torres – instrumenty perkusyjne.

W przerwie między koncernami organizatorzy zachęcają do udziału w aukcji prac namalowanych przez dzieci w ubiegłorocznej edycji konkursu. Licytację poprowadzi prof. Piotr Kaliciński – specjalista chirurgii dziecięcej oraz transplantologii klinicznej, organizator festiwali jazzowych i miłośnik gatunku.
Dochód ze sprzedaży ilustracji do muzyki Younga zostanie przeznaczony na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka.
Informacja UMM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB