Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Wakacyjne warsztaty w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie [zdjęcia]

2022-08-31 07:55:31 (ost. akt: 2022-08-31 08:01:00)

Autor zdjęcia: Materiły MZZ

Podziel się:

Przez pełne dwa wakacyjne miesiące Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie prowadziło warsztaty edukacyjne dla małych mławian i gości, którzy przyjechali do naszego miasta.

Zajęcia z archeologii, historii, przyrody i sztuki odbywały się od wtorku do soboty w godz. od 10:00 do 12:00. Na pierwszych uczestnicy poznali wszystkie muzealne ekspozycje. Dowiedzieli się, czym jest muzeum, czemu służy, jaką realizuje misję, jak budowane są kolekcje w poszczególnych działach oraz na czym polega praca muzealnika.

Podczas warsztatów przyrodniczych „Jakie to drzewo?” dzieci poznały ciekawostki i fakty z dendrologii, zebrały materiały: liście, kwiatki, nasiona, z których następnie wykonały prace plastyczne.

W plenerze odbywało się też czerpanie papieru i poszukiwanie skarbów archeologicznych. W trakcie warsztatów historycznych „Bohaterowie z postumentów i tablic” uczestnicy zastanawiali się, jak upamiętniamy ważnych ludzi i wydarzenia historyczne, obejrzeli w Muzeum między innymi „Fryz chwały”, dedykowany uczestnikom bitwy pod Mławą 1939 r., tablicę poświęconą marszałkowi Piłsudskiemu oraz pamiątki po Zuzannie Morawskiej, prezentowane na ekspozycji stałej.

Rozmawiali także o pomnikach i tablicach, znajdujących się w mieście. Podczas „Spaceru po mławskim rynku” wykorzystane zostały karty pocztowe sprzed 100 lat, prezentujące wielkomiejską urodę przedwojennej Mławy.

Motanki, czyli słowiańskie lalki wykonywane były ze szmacianych skrawków, paciorków drewnianych, tasiemek i włóczki. Odbyły się także warsztaty z kaligrafii i iluminacji, przyrodnicze – „Dlaczego bocian ma krzywe nogi?”, „Drapieżniki – poznaj zwierzęta lasów i łąk”, „Zwierzęta, których już nie ma”.

Dzieci lepiły też gliniane stworki i potworki. W soboty królowała sztuka. Na tych zajęciach uczestnicy mogli popuścić wodze fantazji i tworzyć. Jak sami mówili, wszystkie wakacyjne spotkania były bardzo ciekawe.

Toteż liczba uczestników wakacyjnych aktywności w Muzeum rok rocznie rośnie. Spośród blisko 70 dzieci, zgłoszonych przez rodziców i opiekunów, w zajęciach każdego dnia brało udział od 3 do 14 uczestników.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB