Sobota, 13 kwietnia 2024. Imieniny Artemona, Justyny, Przemysławy

W jakich branżach w Ciechanowie najłatwiej o pracę od poniedziałku do piątku?

2022-08-05 18:09:54 (ost. akt: 2022-08-05 18:15:12) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Poszukiwania zatrudnienia nie muszą być trudne. Oczywiście zarówno to, jak szybko uda się znaleźć nową pracę, jak i dochody, jakie pozwoli osiągnąć, zależy w znacznej mierze od lokalizacji. Jak ta sytuacja prezentuje się w Ciechanowie? Sprawdźmy!

Leżący ok. 100 km na północ od Warszawy Ciechanów to ważny ośrodek gospodarczy regionu. Miasto ma sporo do zaproponowania lokalnym mieszkańcom oraz osobom, które chciałyby się tu przeprowadzić i znaleźć zatrudnienie. Od wielu lat jest także siedzibą wielu firm, w tym podmiotów reprezentujących segment przemysłu precyzyjnego. Aby znaleźć w nim atrakcyjną i dobrze płatną pracę, warto dowiedzieć się przede wszystkim, gdzie jej szukać i na jakie kwestie zwrócić uwagę.


Gospodarczy potencjał Ciechanowa
Według najnowszych danych Ciechanów zamieszkuje 43 664 osób. Powiat ciechanowski, którego jest stolicą, liczy natomiast 89 213 mieszkańców. Poza Ciechanowem w jego skład wchodzi także miasto Glinojeck oraz gminy wiejskie Ciechanów, Gołymin-Ośrodek, Grudusk, Ojrzeń, Opinogóra Górna, Regimin i Sońsk. To ważny ośrodek północnego Mazowsza, który bez wątpienia korzysta także z potencjału, jaki daje mu stosunkowa bliska odległość dzieląca go od Warszawy.

Jak łatwo o znalezienie pracy w Ciechanowie?
Województwo Mazowieckie może poszczycić się rekordowo niską stopą bezrobocia, która w maju 2022 roku wynosiła 4,4%. To poziom zdecydowanie niższy od średniego bezrobocia w Polsce (5,1%). Warto mieć jednak świadomość, że wpływ na ten wskaźnik ma przede wszystkim Warszawa charakteryzująca się najbardziej innowacyjnym rynkiem. Pozostałe miejscowości Mazowsza radzą sobie pod tym względem zdecydowanie gorzej.

W analogicznym okresie bezrobocie w powiecie ciechanowskim wynosiło 7,8%. Warto mieć jednak świadomość, że przyjmuje tendencję spadkową – jeszcze na początku roku plasowało się na poziomie 8,7%. W lutym 2021 roku było natomiast bliskie wyniku dwucyfrowego. Czy więc znalezienie pracy w Ciechanowie jest trudne? Wcale nie musi tak być. Olbrzymie znaczenie mają jednak kompetencje i kwalifikacje kandydata, a także rynek, jaki reprezentuje.

W tych zawodach łatwo o pracę w Ciechanowie
Na lokalnym rynku pracy – podobnie jak w innych regionach kraju – można znaleźć zarówno zawody deficytowe, jak i takie, którymi gospodarka regionu jest już nasycona w wystarczającym stopniu. Ciekawych informacji na ten temat dostarcza barometr zawodów dla powiatu ciechanowskiego. Przedstawiciele jakich zawodów są szczególnie poszukiwani?

Należą do nich przede wszystkim:

• analitycy,
• testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych
• betoniarze i zbrojarze
• biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy
• cieśle i stolarze budowlani
• cukiernicy
• kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
• kierownicy ds. zarządzania i obsługi biznesu
• lakiernicy
• lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni
• murarze i tynkarze
• piekarze
• pracownicy administracyjni i biurowi
• pracownicy służb mundurowych
• pracownicy sprzedaży internetowej
• robotnicy budowlani
• samodzielni księgowi
• specjaliści administracji publicznej
• specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji
• specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki.
Jak widać, przekrój poszukiwanych na rynku zawodów jest więc szeroki. Obok tych wymagających wysokich kwalifikacji i kierunkowego wykształcenia pracę uda się uzyskać również w przypadku osób, które chcą się przekwalifikować.

W jakich zawodach będzie trudniej o znalezienie zatrudnienia ze względu na nadwyżkę kandydatów na rynku pracy? Do tej grupy zaliczani są między innymi ekonomiści, filolodzy i tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy, kelnerzy i barmani, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, masarze i przetwórcy ryb, mechanicy samochodowi, operatorzy maszyn rolniczych, monterzy elektronicy czy technicy budownictwa.

Gdzie szukać pracy?

Instytucją publiczną, która zajmuje się gromadzeniem i publikowaniem ofert pracy dostępnych na rynku jest oczywiście Powiatowy Urząd Pracy. Powiatowy Urząd Pracy w Ciechanowie mieści się przy ul. Sygietyńskiego 11. Oczywiście najlepsze oferty pracy w większości przypadków w ogóle nie trafiają do tak zwanego pośredniaka. Pracodawcy zazwyczaj decydują się na ich publikację w Internecie. Przykładowe oferty pracy w Ciechanowie znajdziesz na stronie https://www.gowork.pl/praca/ciechanow;l. Coraz częściej online mają miejsce kompletne procesy rekrutacyjne. Nie tylko uda Ci się więc znaleźć interesujące Cię stanowisko, ale również skontaktować z rekruterami i nawiązać współpracę z nową firmą.

Na jakie warunki zatrudnienia możesz liczyć?
Analizując różne oferty pracy, najczęściej zwracamy oczywiście uwagę na wynagrodzenie. To jednak niejedyny ważny czynnik. Warto również przyjrzeć się innym warunkom oferowanym przez pracodawcę. Należy do nich:
• typ umowy: standardem pozostaje umowa o pracę, która daje pracownikowi najwyższe gwarancje, z drugiej strony – cieszy się coraz mniejszą popularnością zwłaszcza na najbardziej innowacyjnych rynkach, gdzie często wybierane jest samozatrudnienie i kontrakty B2B.
• Benefity pozapłacowe: poza samym wynagrodzeniem nowoczesne firmy próbują przyciągnąć najlepszych kandydatów innymi dodatkami. Należą do nich m.in. ubezpieczenia medyczne, karty sportowe, vouchery czy dostęp do programów lojalnościowych.
• Praca zdalna: w przypadku pracy biurowej coraz częstszym standardem jest możliwość podjęcia pracy zdalnej lub hybrydowej. W wielu przypadkach okaże się więc, że możesz pracować dla firmy zlokalizowanej w Ciechanowie z zasadniczo dowolnego miejsca. Dużą popularnością cieszy się również praca hybrydowa.

Przed podjęciem pracy w nowej firmie pamiętaj o tym, aby uzyskać o niej jak najbardziej rozbudowane informacje. Dobrym pomysłem będzie zweryfikowanie opinii o pracodawcy w Internecie. Błyskawicznie dotrzesz na przykład do komentarzy pozostawianych przez obecnych oraz byłych pracowników przedsiębiorstwa. Dzięki temu zyskasz pewność, że zapisy widniejące w ofercie pracy są zgodne z prawdą i pokrywają się z doświadczeniami innych osób.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB