Mławska Policja otrzymuje sygnały o próbach oszustwa metodą „na wnuczka”. Wczoraj taki telefon odebrała 90-letnia mławianka. Seniorka usłyszała, że ktoś z rodziny miał wypadek i pilnie potrzebna jest duża suma pieniędzy. Policja ostrzega – przestępcy, okradający osoby starsze nadal posługują się dobrze znaną metodą, wprowadzając jedynie pewne modyfikacje.
Mławska seniorka, słysząc oszusta w telefonie, szybko zakończyła rozmowę i powiadomiła rodzinę. Nie wszyscy seniorzy jednak zachowują czujność i ostrożność, dlatego policjanci apelują do rodzin osób starszych o przypominanie bliskim na czym polega zagrożenie i jak go uniknąć.
Zasada ostrożności jest prosta – nigdy, pod żadnym pozorem nie przekazujemy pieniędzy obcej osobie – bez względu na to jaka historia się z tym łączy. Każdą informację, przekazaną telefonicznie należy zweryfikować.
Oszuści często łączą metodę „na wnuczka” z metodą „na policjanta”. Oto przykład: do osoby starszej dzwoni zapłakana kobieta, informując że ktoś z bliskich miał wypadek i musi zapłacić osobie pokrzywdzonej odszkodowanie. Po chwili dzwoni mężczyzna podający się za policjanta i potwierdza informację o wypadku.
Policjanci apelują do rodzin seniorów oraz pracowników placówek bankowych o informowanie starszych osób, w jaki sposób działają oszuści, by zapobiec przestępstwu.
Choć zdecydowana większość seniorów pozostaje ostrożna i nie daje się nabrać na historyjki złodziei, nadal niestety dochodzi do przypadków, w których oszuści okradają seniora, wykorzystując jego ufność, zaskoczenie, chęć pomocy, poczucie zagrożenia.
Rozmawiajmy z osobami starszymi o zagrożeniach, dajmy im odczuć, że nie są osamotnieni, że mogą liczyć na pomoc i wsparcie a zaskakującą, trudną sytuację zawsze mogą skonsultować z kimś zaufanym w rodzinie.
Asp.szt. Anna Pawłowska
Asp.szt. Anna Pawłowska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez