Piątek, 24 maja 2024. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Mławska Wólka, nie tylko kolejowa

2022-07-20 07:30:00 (ost. akt: 2022-07-20 07:37:47)

Autor zdjęcia: materiały UMM

Podziel się:

Nowa wystawa plenerowa Stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe już cieszy mieszkańców i ich gości. Dziesięć barwnych plansz przedstawiających historię oraz osoby związane z Wólką przyciąga uwagę przechodniów, którzy spacerują po Starym Rynku.

Kolejna dawka historii przygotowana przez członków Stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe dotyczy mławskiej Wólki – ważnego osiedla, przez wiele lat skoncentrowanego przede wszystkim na zabezpieczeniu obsługi kolejowej i celnej Królestwa Kongresowego.

Na pomysł, aby zaprezentować ją w szerszym ujęciu wpadł Wojciech Kask, członek stowarzyszenia od pokoleń związany z Wólką. Wspólnie z kolegami przygotował ekspozycję prezentującą archiwalne zdjęcia, informacje, ale także współczesne zdjęcia numerów domów.

Materiał zaprezentowano w atrakcyjnej i łatwo dostępnej formie banerów, ustawionych przy placu z pomnikiem Świętego Wojciecha w Mławie.

W wernisażu, który odbył się 10 lipca br., mimo niesprzyjającej aury uczestniczyło wiele osób zainteresowanych historią Mławy oraz członków Stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe. Niektórzy z nich zaprezentowali się w strojach z epoki.

– Staraliśmy się dobrać strój obowiązujący w 1912 roku, czyli w roku powstania parafii rzymskokatolickiej na Wólce. Stroje są popołudniowe, odpowiednie aby odwiedzić kogoś, wypić wspólnie herbatę – wyjaśniła Ewa Stabach, koordynująca w MMZ kwestie związane z historyczną modą.

Goście wernisażu otrzymali bogato ilustrowane ulotki wystawowe, z których można mi.in. wyczytać „Kronikarski wykaz klęsk, jakie nawiedziły parafię „Przemienienia Pańskiego” na kolejowo-wólczańskim przedmieściu w Mławie – Wólce w ciągu 25 lat istnienia”, czyli do 1937 roku. Polecamy!
Magdalena Grzywacz/KSM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB