Wtorek, 16 kwietnia 2024. Imieniny Bernarda, Biruty, Erwina

Mławianie uczcili święto patrona miasta

2022-04-27 10:00:00 (ost. akt: 2022-04-27 10:19:51)

Autor zdjęcia: UMM

Podziel się:

Za nami kolejne obchody przy pomniku św. Wojciecha – patrona Mławy. Zebrali się przy nim m.in. przedstawiciele parlamentarzystów, władz miasta, powiatu i organizacji pozarządowych, aby uczcić jego osobę i uroczyście złożyć kwiaty.

Uroczystość odbyła się w sobotę 23 kwietnia 2022 r. i rozpoczęła mszą św. w intencji mieszkańców Mławy w kościele pw. Świętej Trójcy. Koncelebrowali ją Dziekan Dekanatu Mławskiego Wschodniego ks. kan. Sławomir Krasińskiego i Dziekan Dekanatu Mławskiego Zachodniego ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski.

W wygłoszonym kazaniu ks. kan. Sławomir Krasiński przybliżył wiernym postać św. Wojciecha, jego pochodzenie, wychowanie i niezłomną wiarę w Boga.

Zacytował również jego słowa, wypowiedziane na kilka dni przed męczeńską śmiercią w 997 r.: „Jestem tu, aby pomóc Wam się zbawić…”. Kończąc, nawiązał do aktualnej sytuacji na świecie. – Niech uroczystość św. Wojciecha będzie dla nas wszystkich źródłem nadziei i ufności – zaapelował.

Po mszy św. poczet sztandarowy poprowadził zebranych pod pomnik patrona. Tegoroczne obchody swoją obecnością zaszczyciła Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, która wypowiedziała kilka słów do zebranych. Między innymi podziękowała mieszkańcom Mławy i rządzącym za dobroć, jaką okazali uchodźcom z Ukrainy (wątek obecnej sytuacji politycznej w Europie przewijał się tego dnia w wielu wypowiedziach).

– Mława jest miastem, które przyjęło największą liczbę uchodźców na całym Mazowszu – stwierdziła. Na zakończenie dodała: – Dobro zawsze wraca i niech św. Wojciech czuwa nad miastem i mieszkańcami Mławy.

Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski w swoim wystąpieniu przywołał osobę św. Wojciecha i okoliczności, w jakich został on wybrany przez mławian na swego patrona. Przypomniał czasy, kiedy miasto było pod rządami najeźdźców i wspaniałą postawę ówczesnych mieszkańców, którzy walczyli o jego wolność.

Stwierdził z przekonaniem, że Mława nadal zamieszkiwana jest przez wspaniałych, mądrych ludzi, pełnych oddania i dobroci, nawiązując tym również do pomocy, jaką okazali oni uchodźcom z Ukrainy przybywającym do naszego miasta.

– Nie przyjechali oni na wypoczynek, są strapieni, przerażeni i tęsknią za tymi, którzy walczą – podkreślił. – Módlmy się za pośrednictwem św. Wojciecha o pokój i spokój w naszym mieście, ojczyźnie, na Ukrainie i na całym świecie – dodał.
Uroczystość zakończono złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona przez przybyłe delegacje.

Przypomnijmy, że św. Wojciech, czeski książę, biskup, męczennik stał się świętym w 999 r. Oprócz miasta Mława jest patronem Gniezna, a także Polski, Czech i Węgier.

Podczas swojej misji ewangelizacyjnej tylko przez kilka tygodni przebywał w Polsce. Wieści niosą, że podczas swej podróży zatrzymał się, aby odpocząć w miejscowości położonej niedaleko Mławy – na Kozielsku.

Zjednał sobie jednak tak mieszkańców, że uczynili go swym patronem i tak pozostało do dziś. W 1000 rocznicę śmierci postawiono w centrum Mławy jego pomnik, co roku natomiast, dla upamiętnienia osoby świętego, przy monumencie organizowane są uroczystości.
Więcej zdjęć na profilu facebookowym M Miasto Mława.
Wioletta Mikucińska / KSM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB