Sobota, 13 kwietnia 2024. Imieniny Artemona, Justyny, Przemysławy

Od poniedziałku bez maseczek

2022-03-24 10:00:33 (ost. akt: 2022-03-24 10:02:39)

Autor zdjęcia: MZ

Podziel się:

Dobra wiadomość: w poniedziałek 28 marca żegnamy się z maseczkami w miejscach publicznych. Bedą obowiązywały jedynie w podmiotach leczniczych, czyli w przychodniach, szpitalach, poradniach zdrowia itp. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje też noszenie maseczek w tłumie, czy w komunikacji publicznej.

Dzisiaj - 24 marca - na konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofa Saczka oraz dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego Grzegorza Juszczyka poinformowano o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek już od poniedziałku, czyli 28 marca 2022.

— Napływ uchodźców i powrót uczniów do szkół nie wpłynął na wzrost zakażeń i nie wpłynął na tendencję spadkową zakażeń — mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. — Wariant omikron okazał się zdecydowanie mniej dolegliwy niż wariant delta, z którym mieliśmy do czynienia w poprzedniej fali.

Dodał, że omikron jest bardziej zaraźliwy, ale przebiega łagodniej i pozostawia mniej obciążające organizm skutki od delty. Przedstawiono też dane, z których wynika, że liczba zakażeń znacznie spadła.

Jak wspomnieliśmy od 28 marca 2022 r. nie musimy nosić maseczek, zniesiono także nakaz izolacji domowej i kwarantanny. Maseczki wciąż będą obowiązkowe w przychodniach, szpitalach, poradniach zdrowia i innych podmiotach leczniczych.

Ministerstwo rekomenduje także noszenie ich w miejscach, gdzie przebywa dużo osób w przestrzeniach zamkniętych, między innymi w komunikacji publicznej oraz korzystanie ze zwolnień lekarskich w przypadku zachorowania na COVID-19.
lub

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB