Wtorek, 21 maja 2024. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

"Czternastkę" otrzymało już około 870 tys. osób

2021-11-03 10:36:34 (ost. akt: 2021-11-03 10:39:32)

Autor zdjęcia: ZUS

Podziel się:

— Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę, otrzymało już prawie 870 tys. świadczeniobiorców, w łącznej kwocie ponad 1 mld zł — poinformowała we wtorek prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Już w piątek (29 października) osoby, które mają wyznaczony termin wypłaty świadczeń na 1 listopada, otrzymały czternastą emeryturę.

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Dodatkowe świadczenie trafi do świadczeniobiorców wraz z listopadową emeryturą.

— Łączny koszt wypłaty czternastych emerytur to jest  ponad 11 mld zł. To dodatkowe świadczenie otrzyma w sumie ponad 9 mln osób, w tym prawie 8 mln w pełnej wysokości – wskazuje profesor Uścińska.

— Czternastka, podobnie jak trzynasta emerytura, to istotne wsparcie dla seniorów — dodaje prezes Zakładu.

Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł (1250,88 – 100 zł = 1150,88 zł).

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.
Informacja ZUS

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Elizabeth #3079769 | 138.199.*.* 3 lis 2021 10:53

    Pożycz teraz od LENDINGTREE®  Inc kontakt: (lendingtreeloans@pm.me) Zmień sposób pożyczania pożyczek za pośrednictwem LendingTree. Od tego czasu LendingTree usprawniło proces pożyczania online i pomogło ponad milionowi osób uzyskać finansowanie, na które zasługują. LendingTree oferuje dostęp do pożyczek osobistych dla pożyczkobiorców o niskich i wysokich dochodach, którzy potrzebują pomocy w kwestiach takich jak dług o wysokim oprocentowaniu, remont domu lub nieoczekiwane wydatki przy oprocentowaniu nawet 3-5% w zależności od rodzaju pożyczki. Łatwo uzyskaj pożyczki bez dużej ilości papierkowej roboty i dokumentów. Pospiesz się teraz i skontaktuj się z nami w sprawie tak upragnionej pożyczki. Szybka odpowiedź mailowa: lendingtreegroupinc@gmail.com

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz