Poniedziałek, 27 maja 2024. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Kolejne oszustwo przez internet. Mławianka straciła pieniądze z konta

2021-07-02 13:01:09 (ost. akt: 2021-07-02 13:15:49)

Autor zdjęcia: pexels

Podziel się:

Oszustka, podająca się za mieszkankę Kutna, kupiła od 34-letniej mławianki kamizelkę dziecięcą. Sprzedająca otrzymała link do pobrania wpłaty. Otworzyła go i w formularzu wpisała szczegółowe dane osobowe oraz dane konta bankowego a następnie kod aktywacyjny. Po zakończeniu transakcji, okazało się, ktoś dokonał wypłaty kilku tysięcy złotych z jej konta. To nie jedyne takie zdarzenie.

Pomimo wielu ostrzeżeń na temat działania cyberoszustów, wciąż nie brakuje osób, które nie dostrzegając niebezpieczeństwa, udostępniają swoje szczegółowe dane osobowe oraz dane kont bankowych nieznanym osobom.

Oszustka, podająca się za mieszkankę Kutna, kupiła od 34-letniej mławianki kamizelkę dziecięcą. Sprzedająca otrzymała link do pobrania wpłaty.

Otworzyła go i w formularzu wpisała szczegółowe dane osobowe oraz dane konta bankowego a następnie kod aktywacyjny, który otrzymała od oszusta.

Po zakończeniu transakcji, okazało się, że nie pobrała pieniędzy na swoje konto, za to z jej konta ktoś dokonał wypłaty kilku tysięcy złotych.

Użytkownicy portali ogłoszeniowych są narażeni na działania oszustów, wykorzystujących niewiedzę internautów.

Korzystając z takich portali trzeba zachować szczególną ostrożność i zapoznać się z informacjami administratora, dotyczącymi działania hakerów.

Zanim skorzystamy z jakiegokolwiek udostępnionego linka, należy sprawdzić, czy jest bezpieczny. Takiej weryfikacji można dokonać chociażby na stronie portalu ogłoszeniowego, w zakładce „Sprawdź link do odbioru wpłaty”.

Oszuści internetowi, to nie tylko Ci, posługujący się linkami do wpłat i autoryzacji przelewów. To również, Ci wykorzystujący znacznie prostszą metodę. Oferują różnego rodzaju towary, których nie posiadają.

Kupujący dokonuje wpłaty za zakupiony towar z góry. Przesyłka nigdy nie dociera do kupującego a kontakt ze sprzedawcą nagle się urywa. Ta bardzo prosta metoda niestety nadal działa.

Kupujący nie sprawdzają wiarygodności sprzedawcy, nie poszukają opinii innych kupujących.

Oto przykład sprzed kilku dni: 35-letnia mieszkanka powiatu mławskiego, zamówiła fotel za pośrednictwem portalu społecznościowego. Kontaktowała się ze sprzedającym jedynie przez popularny komunikator.

Wpłaciła pieniądze za zakupiony towar na wskazane konto. Fotel nigdy do niej nie dotarł, a sklep meblowy nagle zniknął z portalu społecznościowego.

Coraz chętniej korzystamy z zakupów przez Internet, pamiętajmy jednak o ostrożności, ograniczonym zaufaniu i zwykłym zdrowym rozsądku. Chrońmy swoje dane osobowe oraz dane kont bankowych.
Informacja KPP


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB