Niedziela, 19 maja 2024. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Cenne kompetencje w 2021. Jakie kwalifikacje warto uzupełnić?

2020-12-29 10:22:29 (ost. akt: 2020-12-29 10:24:32)

Podziel się:

Rok 2020 i pandemia koronawirusa spowodowały duże zmiany na rynku pracy. Wiele osób straciło zatrudnienie lub było zmuszone do przekwalifikowania się. Pracodawcy zaczęli zwracać dużą uwagę na cechy swoich pracowników przydatne w czasach kryzysu. Jakie umiejętności warto zdobyć, aby podbić rynek pracy w 2021 roku?

Wiedza i duże doświadczenie zawodowe to na polskim rynku pracy ciągle bardzo ważne cechy pracownika. Coraz większą uwagę zaczyna się jednak przykładać do tzw. umiejętności miękkich, jak dostosowanie się do nowych realiów rynku pracy czy budowanie pozytywnych relacji z innymi. Wykazując się licznymi cechami wyróżniającymi nas spośród innych kandydatów, stajemy się bardziej atrakcyjni w oczach pracodawców. Dlatego też ważne jest to, aby cały czas rozwijać swoje umiejętności oraz podnosić swoje kwalifikacje zawodowe.

Konieczne są dalsze zmiany na rynku pracy
Raport The Adecco Group poświęcony kompetencjom przyszłości wskazuje, że obecnie istniejący model edukacji w Europie Wschodniej jest niedostosowany do potrzeb rynku pracy. Ma on zbyt sztywne ramy i nie uczy kreatywności i elastyczności. Studentów nie uczy się rozwiązywania problemów, czy radzenia sobie w nowej sytuacji, gdzie potrzebne są nowe umiejętności. Obecnie tradycyjne wykształcenie koncentruje się na teoretycznych, niepraktycznych procesach, mimo iż funkcjonujemy w dynamicznym, konkurencyjnym świecie ciągłych zmian. Warto postawić na jakość kształcenia, a także motywować studentów do rozwoju dodatkowych umiejętności i zdobywania doświadczenia już na początkowym etapie studiów.
Jednym z kluczowych problemów rynków pracy w Europie jest też niedobór wykwalifikowanej kadry w obszarze IT. Autorzy raportu wskazują, że firmy próbują przyciągać oraz rozwijać talenty z branży IT poprzez modernizację środowiska pracy czy wprowadzenie nowych elastycznych sposobów pracy, jak praca mobilna i zdalna. Pracownicy branży IT mogą też liczyć na wysokie zarobki. Programista w Warszawie może zarobić średnio 12 000 zł brutto, co daje na umowie o pracę ok. 8500 zł na rękę (wg kalkulatora wynagrodzeń portalu Aplikuj.pl).

Jakich umiejętności szukają pracodawcy?
Według raportu "Zintegrowana strategia umiejętności 2030" opublikowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, na przyszłym rynku pracy ważne będą takie umiejętności, jak gotowość do uczenia się, myślenia krytycznego i rozwiązywania problemów. Pracownicy powinni stawiać przede wszystkim na te umiejętności, które trudniej jest poddać procesowi automatyzacji. Analizując rynek Europy Wschodniej, wyszczególniono umiejętności, jakie powinni nabyć pracownicy, by zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Ważna będzie umiejętność analizy finansowej, analizy danych, marketingu i reklamy czy zarządzania strategicznego. Przydatne będą również umiejętności cyfrowe oraz w zakresie SEO, czyli pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych, a także wiedza na temat cyberbezpieczeństwa czy inżynierii mechanicznej.

Nie mniej istotne są również tzw. umiejętności miękkie. Z badania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie wynika, że w najbliższych latach bardzo pożądanymi cechami kandydatów będą przedsiębiorczość, zdolność krytycznego myślenia, wszechstronność i chęci samorozwoju. Elastyczność i zdolność do samodzielnego rozwiązywania problemów stała się szczególnie ważna wobec wyzwań związanych z trwającą pandemią. Warto nauczyć się wychodzenia poza utarte schematy i wymyślania nowych rozwiązań. Cenna jest też umiejętność przekonania do swoich pomysłów. Idealny członek zespołu powinien posiadać umiejętność efektywnej współpracy z ludźmi o zupełnie odmiennych charakterach i osobowościach.

Pandemia koronawirusa pokazała, że ważna jest również umiejętność adaptacji do sytuacji, firmy oczekują od pracowników gotowości do wyjścia ze strefy komfortu i np. z dnia na dzień przestawienia się na pracę zdalną, a także umiejętności radzenia sobie z zachodzącymi w firmie i branży zmianami, reagowania na nie i dostrzegania możliwości rozwoju. Pracodawcy poszukują osób, które są konsekwentne, potrafią planować swoją pracę i systematycznie wykonywać poszczególne zadania, tak aby jak najszybciej osiągnąć wyznaczony cel.

Warto już teraz zdobyć nowe umiejętności
Ofert szkoleń jest dzisiaj bardzo dużo, począwszy od doskonalenia umiejętności miękkich, po kursy z excela. Warto postawić na naukę języków, zwłaszcza angielskiego, co zdecydowanie zwiększy szanse kandydata na rynku pracy. Ważne będą też umiejętności w zakresie BHP czy audytu. Przeglądając zestawienie ogłoszeń o pracę z Warszawy, łatwo zauważyć, że często poszukiwanym pracownikiem jest np. operator wózka widłowego, warto więc rozważyć kurs w tej dziedzinie. Chcąc rozwijać swoje umiejętności, należy też pamiętać o tym, żeby znaleźć kurs najlepszy dla siebie, który będzie nam przydatny na rynku pracy. Nie warto brać udziału we wszystkich szkoleniach, jakie się pojawią, tylko zapisać się na takie, które pomoże nam rozwinąć umiejętności w obszarach, w których jesteśmy słabsi i nad którymi chcielibyśmy popracować. Sam stos zdobytych certyfikatów nie świadczy o tym, że łatwo zdobędziemy pracę. Liczy się przydatność szkoleń i umiejętność zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB