Czwartek, 18 kwietnia 2024. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy

Jak radzimy sobie z koronawirusem?

2020-06-22 09:35:10 (ost. akt: 2020-06-22 09:48:00) Artykuł sponsorowany
Personel medyczny ostrołęckiego szpitala

Personel medyczny ostrołęckiego szpitala

Autor zdjęcia: Archiwum UMWM

Podziel się:

W regionie ciechanowskim do tej pory odnotowano blisko 30 przypadków zakażeń koronawirusem(1). Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny, który codziennie stawia czoła zagrożeniu. Epidemia sprawiła, że konieczne były zakupy dużych ilości odzieży ochronnej czy płynu do dezynfekcji. Pomogły fundusze unijne, dzięki którym samorząd województwa przekazał do regionu ciechanowskiego 230 tys. środków ochrony i sprzęt medyczny.

Walka z niewidzialnym wrogiem, czyli wirusem, do momentu wynalezienia skutecznego leku to przede wszystkim zminimalizowanie jego transmisji. Aby odnieść sukces, potrzebne są środki – zarówno bezpieczeństwa, jak i finansowe.
Jak podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, największym wsparciem były środki unijne. – Bardzo szybko sięgnęliśmy po unijną pomoc na walkę z epidemią. Dzięki temu w najtrudniejszym momencie pilnie zabezpieczyliśmy personel medyczny w środki ochronne, a szpitale w sprzęt ratujący życie.


Przez cały czas epidemii samorząd Mazowsza doposażał szpitale i stacje pogotowia ratunkowego w aparaturę medyczną oraz środki ochrony osobistej. Zakupy były możliwe, dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Wartość unijnego projektu na walkę z COVID-19 to 150 mln zł. Środki zaangażowano już prawie w całości.

230 tys. środków ochronnych


Jak tłumaczy wicemarszałek Wiesław Raboszuk w pierwszej kolejności trzeba było zabezpieczyć tych, którzy walczą o nasze zdrowie i życie. – Lista zakupów samorządu województwa była długa. Znalazły się na niej m.in. mobilne aparaty RTG, tomografy, respiratory, łóżka do intensywnej terapii, systemy do bezdotykowego pomiaru temperatury, ale też maski, gogle, przyłbice, kombinezony, płyny do dezynfekcji – wylicza.
Ze wsparcia skorzystały będące na pierwszej linii frontu placówki z regionu ciechanowskiego. W sumie do szpitala wojewódzkiego w Ciechanowie, SPZZOZ w Żurominie, szpitala powiatowego w Pułtusku, SPZZOZ w Płońsku i SPZOZ w Mławie trafiło 230 tys. środków ochrony osobistej, w tym blisko 88 tys. masek, ponad 8,4 tys. kombinezonów, 118 tys. rękawiczek, blisko 5 tys. fartuchów, 8,4 tys. nogawek, 1,6 tys. gogli, 14,3 tys. litrów płynów do dezynfekcji i ponad 1,6 tys. przyłbic.

Sprzęt ratujący życie


Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie
Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie
Placówki otrzymały także niezbędny w walce z koronawirusem sprzęt medyczny. Dla Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie samorząd Mazowsza zakupił 10 kardiomonitorów z dodatkowym wyposażeniem i funkcjami, 10 podstawowych respiratorów mobilnych, 10 łóżek OIT, 40 pulsoksymetrów, 50 aparatów do mierzenia ciśnienia i 40 termometrów bezdotykowych. Przy wejściu do szpitala zamontowany został także system do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała. – Urządzenie jest kolejną nową technologią, pomagającą kadrze medycznej naszego szpitala w walce z koronawirusem. System mierzy temperaturę ciała wszystkim osobom wchodzącym do budynku. Precyzyjny pomiar pozwala na szybką interwencję personelu i odizolowanie osoby z podwyższoną temperaturą – mówi Małgorzata Turowska, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Wsparcie otrzymały również szpitale w Płońsku, Mławie i Pułtusku.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB